fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Wiadomo, kiedy odbędą się wybory prezydenckie w 2020 r.

Fotorzepa, Marta Bogacz
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek (PiS) ogłosiła termin tegorocznych wyborów prezydenckich.

Zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu, pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 10 maja 2020 r.

Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później, 24 maja 2020 r.

W ciągu najbliższych trzech dni postanowienie marszałek Sejmu o zarządzeniu wyborów prezydenckich musi zostać ogłoszone w Dzienniku Ustaw. Ogłoszenie to formalnie rozpocznie kampanię wyborczą.

Jak mówiła marszałek, postanowienie zostanie ogłoszone w Monitorze Polskim najpóźniej 6 lutego.

Elżbieta Witek poinformowała, że zastanawiała się nad trzema datami wyborów - 3, 10 i 17 maja, "ze względu na aktywności, w tym międzynarodowe, najważniejszych osób w państwie".

- Wiem, że przynajmniej niektórzy z kandydatów, którzy zamierzają się ubiegać o urząd prezydenta byli dość zniecierpliwieni tym, że jeszcze nie ogłaszam terminu wyborów. Czas mija jutro, ale już dzisiaj taką decyzję podjęłam i podpisałam stosowne postanowienie - powiedziała.

Marszałek poinformowała, że do postanowienia o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich dołączony jest załącznik, "który jest kalendarzem wyborczym, pozytywnie zaopiniowanym przez Państwową Komisję Wyborczą".

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek (PiS)
AFP

W wyborach prezydenckich w 2020 r. o reelekcję będzie się ubiegał Andrzej Duda. Chęć rywalizowania z urzędującym prezydentem zgłosili dotąd, w kolejności alfabetycznej: Robert Biedroń (Wiosna), europoseł, kandydat Nowej Lewicy Razem, Krzysztof Bosak (Konfederacja), poseł i wiceprezes Ruchu Narodowego, wyłoniony w prawyborach Konfederacji, Szymon Hołownia (niezależny), dziennikarz i publicysta, Małgorzata Kidawa-Błońska (Platforma Obywatelska), wicemarszałek Sejmu,
Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

By wystartować w wyborach prezydenckich, kandydat musi zebrać 100 tys. podpisów obywateli posiadających czynne prawo wyborcze do Sejmu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA