fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2019

Rekordowa frekwencja w stolicy. Mieszkańcy dostaną nagrodę

AdobeStock
Jak informuje Onet, niedzielne wybory parlamentarne przyniosły Warszawie rekordową w historii stolicy frekwencję – aż 77,07 proc. W ramach nagrody za wzorową postawę obywatelską władze miasta w najbliższy weekend zapewniają mieszkańcom bezpłatne wejścia do wybranych teatrów i muzeów oraz ośrodków sportowych.

Przed parlamentarnymi Warszawa, wspólnie z innymi samorządami, podjęła wyzwanie organizacji Akcja Demokracja #IdziemyNaRekord60procent. - W ubiegłorocznych wyborach samorządowych frekwencja w Warszawie wyniosła prawie 67 proc. W tegorocznych aż 77,07 proc.. Wspólnie pokazaliśmy, że rozumiemy, jak ważne są nasze głosy i jak dużo od nich zależy - podkreślił Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy w rozmowie z Onetem.

Z danych PKW wynika, że w Warszawie oddano 1 mln 73 tys. 190 kart ważnych, przy czym liczba uprawnionych to 1 mln 392 tys. 416. Największą frekwencję odnotowano w Wilanowie – 85,24 proc., a najmniejszą na Pradze-Północ – 68,41 proc. - Bardzo się cieszę z aż tak wielkiej mobilizacji. Warszawiacy zdali sobie sprawę z wagi tych wyborów. Mam nadzieję, ze choć trochę do tego przyczyniły się apele samorządowców i argument, że te wybory maja również wpływ na przyszłość i kondycję demokracji lokalnej – zaznaczył Trzaskowski.

Zgodnie z obietnicami, w najbliższy weekend, wybrane instytucje kultury oraz obiekty sportowe oferują darmowe wejścia. Warszawa proponuje między innymi bezpłatne korzystanie z usług pływalni krytych, siłowni, kortów tenisowych czy do squasha.

Akcja dotyczy wejść indywidualnych w dniach 19 i 20 października bieżącego roku w godzinach otwarcia obiektu w ramach dostępnych godzin. Dotyczy to obiektów Stołecznego Centrum Sportu "Aktywna Warszawa", Parku Kultury w Powsinie oraz wszystkich dzielnicowych Ośrodków Sportu i Rekreacji. Listę instytucji zaangażowanych w akcję #IdziemyNaRekord60procent można znaleźć na stronie um.warszawa.pl i na stronach internetowych poszczególnych obiektów.

Do akcji przyłączyły się warszawskie instytucje kultury, które zaproponowały między innymi zniżki na spektakle, czy pulę bezpłatnych biletów odpowiadających wysokości frekwencji wyborczej, konkursy, rabaty na zakup wydawnictw, bezpłatne kuratorskie oprowadzania po wystawach, darmowe zajęcia w domach kultury, także realizację celów charytatywnych. Listę także można znaleźć na stronie stołecznego ratusza, na miejskim profilu na Facebooku i na stronach poszczególnych instytucji kulturalnych.

W akcji biorą udział m.in. teatry: Kwadrat, Ochoty, Syrena, Rampa, Studio, 6. Piętro, Polonia, Och Teatr, a także Dom Spotkań z Historią, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Staromiejski Dom Kultury i Bemowskie Centrum Kultury.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA