fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2019

Kto może zostać posłem i senatorem?

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Kandydatami w wyborach do Sejmu i Senatu mogą być osoby posiadające tzw. bierne prawo wyborcze (prawo do bycia wybieranym).

O ile czynne prawo wyborcze w wyborach do Sejmu i Senatu uzyskuje się w momencie skończenia 18 lat, o tyle aby ubiegać się o miejsce w Sejmie trzeba ukończyć 21 lat, a w Senacie - 30 lat.

Ponadto w wyborach do Sejmu i Senatu nie mogą startować osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym wyrokiem sądowym lub wyrokiem Trybunału Stanu.

O mandat posła i senatora nie mogą też ubiegać się osoby ubezwłasnowolnione.

Liczba kadencji, przez które dana osoba sprawowała mandat nie ma znaczenia jeśli chodzi o jej prawo ubiegania się o kolejną kadencję. Mandat posła i senatora można sprawować dowolną liczbę razy - warunkiem jest tylko uzyskanie go w wyborach.

Mandatu posła i senatora nie można łączyć z funkcjami prezesa NBP, NIK, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, członka Rady Polityki Pieniężnej, członka KRRiT, ambasadora, zatrudnieniem w Kancelarii Sejmu, Senatu, prezydenta lub w administracji rządowej z wyjątkiem Rady Ministrów i sekretarzy stanu.

Mandatu nie mogą piastować również sędziowie, prokuratorzy, urzędnicy służby cywilnej, funkcjonariusze policji i służby ochrony państwa i żołnierze w czynnej służbie wojskowej.

Mandatu posła i senatora nie mogą również piastować wojewodowie, prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie, radni i ambasadorowie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA