fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2019

Bogdan Klich: Pakt senacki opozycji jest gotowy

Fotorzepa / Piotr Guzik
Porozumienie w sprawie zawarcia paktu senackiego przez Koalicję Obywatelską, Lewicę i PSL jest gotowe i wkrótce zostanie ogłoszone - powiedział w Polsat News Bogdan Klich, szef klubu PO w Senacie.

Pakt senacki opozycji zaproponowany przez Lewicę ma zakładać, że opozycyjne partie w wyborach do Senatu nie będą wystawiać kandydatów przeciwko sobie. Liderzy SLD Włodzimierz Czarzasty, Wiosny Robert Biedroń i Razem Adrian Zandberg proponowali spotkania w tej sprawie przewodniczącemu PO Grzegorzowi Schetynie i prezesowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi.

Senator PO Bogdan Klich powiedział w Polsat News, że porozumienie w sprawie paktu senackiego jest gotowe. - Lada moment będzie ogłoszone - zadeklarował. - To jest bardzo dobry znak, dlatego że pokazuje, że cała opozycja demokratyczna w sprawie wspólnych kandydatów do Senatu potrafi się zjednoczyć, występować razem, wskazywać tych, którzy jej zdaniem są najbardziej wartościowi, żeby zasiadać w Senacie i w ten sposób pokazać jedność, której Polacy oczekują - mówił.

Były szef MON nie chciał ujawnić, w jaki sposób partie podzieliły między siebie 100 okręgów jednomandatowych do Senatu. - To szczegóły, które będą ogłoszone przez liderów - zaznaczył.

Odpowiednio duża (kwalifikowana) większość sejmowa jest w polskim systemie parlamentarnym w stanie odrzucać poprawki bądź weta Senatu. - Trudniej uzyskać większość kwalifikowaną aniżeli większość zwykłą. W związku z tym Senat może blokować niektóre, zwłaszcza te najbardziej niebezpieczne, pomysły rządzącej partii, gdyby PiS wygrał wybory - przekonywał Klich.

- Zakładam, że dzięki porozumieniu senackiemu uda się wygrać wybory do Senatu i w związku z tym te zasadnicze, godzące w podstawy ustrojowe państwa, godzące w zasady demokracji, pogłębiające rozkład systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce sprawy mogą być zablokowane przez Senat - mówił.

Zdaniem Klicha, zwycięstwo PiS w wyborach do Sejmu byłoby "zagrożeniem dla Polski" oraz pogłębieniem procesów, które "odsuwają Polskę od Zachodu i kierują na Wschód".

Senator stwierdził, że stawką nadchodzących wyborów będzie "demokracja sama w sobie". Jego zdaniem, podczas mijającej kadencji PiS "zdemontował całkowicie system praworządności w Polsce".

Źródło: Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA