fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2019

PO z SLD i PSL? Traci PiS, zyskują Kukiz i KORWiN

Fotorzepa / Jerzy Dudek
Gdy powstanie koalicja m.in. PO, PSL i SLD, wybory z przewagą 2,47 pkt. proc. wygra PiS, trzecią siłą polityczną będzie Kukiz'15, a do Sejmu wejdą także Wiosna i KORWiN. Jeśli wszystkie partie wystartują osobno, PiS będzie miał na PO przewagę prawie 20 pkt. proc. - wynika z sondażu Kantar, zleconego przez Platformę Obywatelską i opublikowanego przez Radio Zet.

45,43 procent ankietowanych zadeklarowało, że w wyborach do Sejmu zagłosuje na PiS. Platforma może liczyć na 25,89 proc. - wynika z sondażu. W parlamencie znaleźliby się jeszcze posłowie Wiosny (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.).

Progu wyborczego nie przekroczyłyby KORWiN (4 proc.), PSL (4 proc.), SLD (2,57 proc.), Razem (2 proc.), Ruch Narodowy (2 proc.), Zieloni (2 proc.) ani .Nowoczesna (1,17 proc.).

Wyniki sondażu przygotowano na podstawie odpowiedzi osób deklarujących udział w wyborach z pominięciem odpowiedzi "trudno powiedzieć".

Ankietowani byli też pytani o to, na kogo zagłosują, jeśli powstanie wspólna lista wyborcza PO, PSL, SLD, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polska. W tym wariancie na PiS wskazało 39,79 proc. pytanych, na koalicję opozycji - 37,32 proc. W Sejmie znalazłyby się też Kukiz'15 (8 proc.), Wiosna (6 proc.) i KORWiN (5 proc.). Wyniki dotyczą wyłącznie osób deklarujących udział w wyborach, bez odpowiedzi "trudno powiedzieć".

Udział w wyborach zadeklarowało 77 proc. ankietowanych.

Sondaż Kantar przeprowadzono 3 i 4 lipca na 1000-osobowej próbie dorosłych mieszkańców Polski. Jak ustalił serwis 300polityka.pl, zleceniodawcą sondażu była Platforma Obywatelska.

Źródło: Radio Zet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA