fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory do PE

Weekendowe konwencje partyjne: Zderzenie opowieści

Koalicja Europejska w piątek opublikuje spot „zjednoczeniowy”, a w sobotę uszczegółowi program na wybory europejskie
Reporter, Andrzej Iwanczuk
W weekend główne siły będą grały swoimi najsilniejszymi kartami.

Siła politycznego zjednoczenia kontra siła realizowanych postulatów społecznych. Polska dużych miast kontra Polska prowincji i wsi. Polityczny weekend w soczewce pokaże starcie odmiennych historii, którymi główne bloki grają w tej kampanii. Ale to będzie też weekend tych aspirujących do miana trzeciej siły tych wyborów: Robert Biedroń odbędzie debatę z Fransem Timmermansem w formacie „europejskiej burzy mózgów".

KE o zjednoczeniu

Do sobotniej konwencji KE przygotowuje się bardzo starannie. – To będzie pierwsza taka konwencja od 1989 roku. Pięć partii pokaże siłę tkwiącą w jedności – zapowiada jeden z naszych rozmówców z Platformy. To słowa o konwencji w sobotę, gdzie ma pojawić się ponad 2000 osób z pięciu partii tworzących Koalicję. Mimo wewnętrznych różnic sobota – i nie tylko – ma być manifestem zjednoczenia. Pod hasłem „Wielki wybór. Przyszłość Polski" będą przemawiać liderzy pięciu partii z Koalicji Europejskiej. Już w czwartek przedstawili wspólną dziecięco punktową deklarację określającą cele programowe. Jej pierwszy punkt to „Polska liderem UE", kolejne dotyczą m.in. wyrównywania poziomu życia mieszkańców UE, energii, zdrowia. Jak wynika z naszych informacji, w piątek KE opublikuje spot „zjednoczeniowy", a w sobotę liderzy uszczegółowią program i będą po raz kolejny mobilizować swoich wyborców. W planie KE kampania zaczyna się dopiero w weekend i ma być bardzo intensywna. Równolegle już wcześniej swoje indywidualne kampanie uruchomili partie i kandydaci. Teraz jednak ma być jeszcze szybciej i intensywniej – aż do 26 maja. Można jednak spodziewać się, że partie wchodzące w skład KE będą później stawiać bardziej na indywidualne kampanie przy mniejszej lub większej koordynacji. To dotyczy zarówno partii, jak i kandydatów na najważniejszych miejscach.

PiS na Mazowszu

Sztabowcy PiS stawiają na kontrast z dużą konwencją Koalicji Europejskiej w Warszawie. Spotkanie PiS w sobotę odbędzie się w Kadzidle – małej miejscowości na Mazowszu, w pobliżu Ostrołęki. Konwencja ma dotyczyć spraw rolnictwa, ale ma być też sposobem na pokazanie argumentów PiS związanych z „piątką Kaczyńskiego" dla kluczowych grup elektoratu. – W tle cały czas jest nasza wiarygodność i brak wiarygodności strony przeciwnej – komentuje nasz rozmówca z PiS. Rzeczniczka partii Beata Mazurek w czwartek nazwała propozycje KE „pustymi słowami i pustymi obietnicami". PiS chce to zderzyć z przyjęciem w czwartek przez Sejm ustawy o projekcie Emerytura+.

Rząd i premier Mateusz Morawiecki mocno w ostatnich miesiącach inwestują w komunikację o rolnictwie. Kłopotem w kontekście soboty może być wypowiedź ministra Jana Ardanowskiego o „pustce intelektualnej" u protestujących rolnikach. W tym tygodniu w Sejmie odbyła się też debata nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra. Został odrzucony, ale dał opozycji okazję do pokazania zaniedbań rządu PiS w sprawach rolnictwa.

Biedroń z Timmermansem

W czwartek swoją deklarację programową na wybory europejskie przedstawiła Wiosna Roberta Biedronia. Jego hasło to „Europa dla Ciebie". W deklaracji są postulaty o walce ze smogiem, jeden wspólny europejski paszport czy europejskie standardy ochrony zdrowia. – Przynosimy Europie wolność, świeżość, przynosimy Europie świeżość, prawa człowieka – powiedział. W swoim wystąpieniu krytykował zarówno PO, jak i PiS w sferze europejskiej. Pojawiły się hasła o tym, że sam „anty-PiS" nie wystarczy. Świeżość i dystans do dwóch partii mają być najważniejsze w przesłaniu byłego prezydenta Słupska.

W weekend kluczowym punktem dla Biedronia będzie za to spotkanie i debata z wiceszefem KE Fransem Timmermansem. W warszawskim Palladium ma odbyć się „europejska burza mózgów". – Wcześniej Biedroń z Timmermansem będą w kilku miejscach w Warszawie – zdradza nam jeden z doradców Biedronia. „Burza mózgów" to format spotkań i konwersacji z obywatelami, który sprawdził się przed oficjalnym startem Wiosny. Teraz ma zadziałać w kampanijny weekend.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA