fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojsko

Izabela Kacprzak: Polski kontyngent wróci z Iraku?

Fot. sgt Arthur Hamilton/ US Army
Nasi żołnierze na Bliskim Wschodzie są bezpieczni, ale sytuacja jest dynamiczna – twierdzą polskie służby. Czy ma jeszcze sens misja szkoleniowa w Iraku?

Po tym jak w środę dyplomacja Iranu i prezydent USA zapowiedzieli, że nie będą eskalować działań przeciwko swoim państwom, obywatelom i żołnierzom, sytuacja wydawała się zmierzać w dobrą stronę. Jednak to zapewnienie wcale nie musi oznaczać końca napięć. – To mogą być tylko pozory, a my musimy być czujni. Sytuacja jest bardzo trudna i niebezpieczna – mówi Marek Biernacki, były koordynator ds. służb specjalnych, poseł PSL-Kukiz'15.

W obliczu konfliktu irańsko-amerykańskiego Polska musi zdecydować, co z jej misją na Bliskim Wschodzie – w Iraku stacjonuje jej kontyngent szkoleniowy (a nie bojowy) złożony z blisko 270 polskich żołnierzy i pracowników, który m.in. szkoli milicję iracką czy zabezpiecza stary sprzęt z czasów misji stabilizacyjnej. Z racji wielu lat bytności polskich żołnierzy w tym kraju – a więc i naszych służb – Polska ma bardzo dobre rozpoznanie i kontakty na tamtym terenie. W środę posłowie sejmowej Komisji do spraw Służb Specjalnych otrzymali bardzo szczegółową informację od szefów Agencji Wywiadu i Służby Wywiadu Wojskowego na temat aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie – miało to uspokoić nieco opozycję, która od kilku dni, bezskutecznie, domaga się zwołania przez prezydenta Andrzeja Dudę posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Opinia publiczna nie dowie się konkretów, bo ze względów m.in. bezpieczeństwa naszych żołnierzy informacje służb objęte są klauzulą tajne. Odwetowy atak rakietowy Iranu na amerykańskie bazy w Iraku pokazał, że kraj ten nie żartuje. Co będzie kolejnym celem?

Przeczytaj także: Polska misja w Iraku zawieszona. Nie ma mowy o ewakuacji

Choć posłowie po posiedzeniu przyznawali, że w obecnej chwili polscy żołnierze są bezpieczni, a sprawa jest monitorowana, nikt nie dawał gwarancji, że sytuacja za chwilę się nie zmieni.

Poseł Adam Szłapka (KO) przyznał, że „nie możemy spać spokojnie, sytuacja jest dynamiczna i napięta". Bezpieczeństwo Polski oparte jest o monitoring służb, ale to nie wszystko. Zdaniem Marka Biernackiego polski rząd z prezydentem stanął przed wielkim i pilnym wyzwaniem, by wraz z sojusznikami zdecydować, czy misja szkoleniowa polskiej armii w Iraku ma obecnie jakikolwiek sens. Dziś nikt nie chce oficjalnie odpowiedzieć na te kwestie – jesteśmy bowiem związani paktem NATO, z którym takie rzeczy musimy uzgadniać i brać pod uwagę wspólne dobro. – Musimy mówić jednym głosem – podkreśla Biernacki.

Po części gwarancją naszego bezpieczeństwa w Iraku jest fakt, że polscy żołnierze – inaczej niż Amerykanie czy Brytyjczycy – są dobrze odbierani także na Bliskim Wschodzie. Raczej nie traktuje się ich jak najeźdźców czy wrogów.

Nie należy jednak zapominać, że język dyplomacji różni się od języka ulicy i nierzadko jest jedynie „grą pozorów", „uśpieniem wroga". Służby nie wykluczają (taką zaowalowaną groźbę usłyszeliśmy z ust ajatollaha Alego Chamenei), że odwet za śmierć generała Ghods Kasema Sulejmaniego może zostać zrealizowany w USA czy krajach sojuszniczych, a więc w Europie. Zdaniem służb nie chodzi o Polskę, ale najprawdopodobniej o Belgię.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA