fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojsko

Tajwan: Szef sztabu generalnego zginął w katastrofie śmigłowca

AFP PHOTO / Yilan County Fire Department
Generał Shen Yi-ming, szef sztabu generalnego tajwańskich sił zbrojnych zginął w katastrofie śmigłowca Black Hawk w rejonie Tajpej - podało ministerstwo obrony Tajwanu.

Z nieznanych dotąd przyczyn śmigłowiec UH-60M Black Hawk musiał awaryjnie lądować w górzystym terenie w pobliżu stolicy Tajwanu, Tajpej. Przy próbie lądowania doszło do katastrofy.

Na pokładzie maszyny znajdowało się trzynaście osób, w tym szef sztabu oraz wiceminister finansów Jiang Youmin. Kontakt z załogą urwał się o godz. 8.22 czasu lokalnego, ok. 10 minut po starcie maszyny.

W katastrofie zginęło osiem osób, w tym Shen Yi-ming. Generał objął stanowisko szefa sztabu generalnego w lipcu. Odpowiadał za przygotowania do obrony Tajwanu przed ewentualnym atakiem ze strony Chin.

AFP PHOTO / Yilan County Fire Department

Śmigłowiec UH-60M Black Hawk wykonywał rutynowy lot. Jak podał resort obrony, lecący maszyną udawali się do powiatu Yilan w północno-wschodniej część kraju.

Rozbity śmigłowiec był jednym z 60 Black Hawków kupionych przez Tajwan od Stanów Zjednoczonych w 2010 r.

11 stycznia na Tajwanie odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie. W związku z katastrofą śmigłowca ubiegająca się o reelekcję prezydent Caj Ing-Wen odwołała do 4 stycznia udział w wydarzeniach kampanijnych.

Prezydent poinformowała, że zwróciła się do resortu obrony z wnioskiem o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie katastrofy. - Musimy ustalić przyczyny tego wypadku - podkreśliła dodając, że bardzo ważne w obecnej sytuacji jest zapewnienie stabilności systemowi obrony narodowej.

Źródło: rp.pl / Reuters, AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA