fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Węgiel

Polska węglem stoi i to się nie zmieni

AFP
Polska węglem stoi i to się nie zmieni – podkreślił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który w poniedziałek wziął udział w centralnych uroczystościach z okazji Dnia Górnika w Bełchatowie.

- Przekazuję wam życzenia nie tylko w imieniu własnym – posła ziemi piotrkowskiej, ale także w imieniu pani premier Beaty Szydło, w imieniu rządu i polskich sił zbrojnych. Bo jest coś niesłychanie wspólnego między waszą służbą i wojskiem. To wiąże się nie tylko z nieustannym poczuciem niebezpieczeństwa i zagrożenia, ale także ze świadomością, że od was zależy bezpieczeństwo kraju – tak jak zależy ono od wojska i żołnierzy - mówił do górników Macierewicz.

W czasie centralnych uroczystości Polskiej Grupy Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. w Bełchatowie odznaczenia państwowe i branżowe otrzymało kilkudziesięciu górników. Minister zaznaczył, że obserwował ich z wielką radością i dumą.

"Pomyślałem sobie: zobacz, z jaką determinacją, wysiłkiem, ale i radością gotowi są oddawać własne zdrowie i życie, aby utrzymywać to bijące serce polskiej energetyki, jakim jest Bełchatów i wszystkie kopalnie węgla brunatnego" - dodał.

Według Macierewicza górnicy swoją ciężką i trudną pracą zapewniają bezpieczeństwo państwa polskiego i narodu. "Od górników zależy bezpieczeństwo, bez którego nie ma niepodległości, niezawisłości i demokracji – nie ma po prostu możliwości życia narodu" - zaznaczył.

Wezwał również do uczczenia pamięci górników, którzy polegli – zarówno w ostatnich dniach, jak i dawniej – tych, którzy "byli ofiarami straszliwych wypadków" oraz nad tych, których "zastrzelono z zimną krwią, bo stawali w obronie narodu i Polski" w kopalni Wujek.

Minister podziękował górnikom za pamięć o prezydencie Lechu Kaczyńskim, z którym odwiedził ich w Bełchatowie sześć lat temu. "Tutaj ona zawsze jest. Tu i wśród wszystkich górników w Polsce; dajecie temu co miesiąc świadectwo na Krakowskim Przedmieściu" - dodał.

Według Macierewicza to właśnie prezydent Lech Kaczyński jest twórcą programu niezależności polskiej energetyki. "Powiedział on, że nigdy nie zgodzi się na sprywatyzowanie polskiej energetyki ani na układy międzynarodowe, które zepchną polskie źródła energetycznej niezależności na margines. Rząd Beaty Szydło realizuje to zobowiązanie i ono na pewno zostanie dotrzymane" - zadeklarował minister.

Jako przykłady innych dotrzymanych zobowiązań rządu Macierewicz wymienił ustawy socjalne i społeczne, które - jego zdaniem - wiążą się z powrotem do Polski prawa i sprawiedliwości. To m.in. ustawa, która wprowadziła program 500 plus, przywrócenie niższego wieku emerytalnego, który "daje każdemu pracownikowi szansę na zrealizowanie życiowych potrzeb", przepisy związane z kwotą wolną od podatku oraz płacą minimalną.

Dziękując górnikom za "narażanie życia w służbie Polsce", Macierewicz zapewnił, że rząd PiS zrobi wszystko, aby polska energetyka pozostała w polskich rękach i aby kraj mógł w oparciu o nią "odbudować siłę gospodarczą Polski".

"Swoim +Szczęść Boże+ obejmuję nie tylko te pokłady, które obecnie są w Bełchatowie eksploatowane, ale także te, które są wielką nadzieją na kontynuację tej pracy w przyszłości. Tak jak posłowie, którzy pracują intensywnie w Sejmie nad tym problemem, jak m.in. reprezentujący was Dariusz Kubiak, tak my wszyscy przykładamy się do tego, by złoża złoczewskie zostały otwarte" - powiedział Macierewicz.

Po ministrze głos zabrała posłanka PO Elżbieta Radziszewska, która zaznaczyła, że po raz 20. obchodzi Barbórkę w Bełchatowie. "Bardzo się cieszę ze słów ministra Macierewicza, że Polska węglem ma stać, bo mam nadzieję, że w ramach tego zobowiązania nie będą zamykane kopalnie i mam nadzieję, że ludzie zrozumieją, że na te 500 plus to właśnie pracownicy Bełchatowa dostali prezent trzy dni temu, kiedy uchwaliliśmy ustawę o kwocie wolnej od podatku. Wiele osób z Bełchatowa zarabia nieco lepiej i oni już 3 tys. kwoty wolnej od podatku sobie nie odliczą" - mówiła Radziszewska.

Posłanka przypomniała, że kilka dni temu – po ostrym sporze ze związkami zawodowymi kopalni – udało się zawrzeć porozumienie. "Liczę na to, że pan minister jako nasz piotrkowski poseł będzie gwarantem, że to, co w porozumieniu zostało zawarte, wypełni się treścią, aby rzeczywiście gorące dni do Bełchatowa nie wróciły" - zaznaczyła.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. to koncern wchodzący w skład największej grupy energetycznej w kraju – Polskiej Grupy Energetycznej. Jego centrala znajduje się w Bełchatowie, pozostałe 12 oddziałów – w tym kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne oraz elektrociepłownie - na terenie dziewięciu województw. Spółka zatrudnia łącznie prawie 16,5 tys. pracowników.

Udział PGE GiEK w rynku wydobywczym węgla brunatnego w Polsce wynosi ponad 77 proc., spółka jest też największym w Polsce wytwórcą energii elektrycznej, zaspokajającym w niektórych miesiącach ponad 40 proc. krajowego zapotrzebowania.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA