fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Węgiel

Węglokoks wyda 400 mln zł na inwestycje

Węglokoks 2017 r. zakończył z zyskiem brutto sięgającym 108 mln zł - wynika ze wstępnych szacunków. Państwowa spółka zmniejszyła eksport węgla, jednocześnie zajęła się importem tego surowca.

Jak informuje Węglokoks, spółka zaczęła importować węgiel pierwszy raz od wielu lat. Wysokoenergetyczny miał trafił do energetyki zawodowej. - To kolejne doświadczenie dla spółki, ale przede wszystkim szansa na rozwój. W dalszym ciągu naszą podstawową działalnością jest eksport rodzimego surowca. Węglokoks musi jednak dywersyfikować działalność i szukać nowych obszarów biznesowych, także ze względu na rosnący popyt na węgiel na krajowym rynku – wyjaśnia Sławomir Obidziński, prezes Węglokoksu. Dodaje, że udział w imporcie państwowej spółki pozwoli na kontrolę i jego uporządkowanie. - Ale także wzmocni bezpieczeństwo energetyczne państwa w przypadku potencjalnej konieczności dokonania zakupów interwencyjnych węgla dla polskiej energetyki zawodowej – twierdzi Obidziński.

W ubiegłym roku Węglokoks wyeksportował 2,7 mln ton węgla. Głównymi kierunkami zbytu pozostają kraje Unii Europejskiej, gdzie trafiło 98 proc. eksportowanego węgla. Największymi odbiorcami są Niemcy, Austria i Czechy. Poza teren UE trafiło zaledwie 2 proc. eksportu, podczas gdy w 2016 r. było to 24 proc.

- W związku z dużym zapotrzebowaniem na rynku krajowym polscy producenci są znacznie mniej zainteresowani eksportem. Światowe rynki węgla są chłonne i wciąż jesteśmy w stanie uzyskać wyższe ceny, niż osiągane w kraju, ale potrzebujemy dostępnego surowca – podkreśla Obidziński.

Spółka zamknęła 2017 r. z zyskiem brutto wstępnie szacowanym na ponad 108 mln zł. Zależny Węglokoks Kraj, który posiada kopalnię węgla kamiennego Bobrek – Piekary, osiągnął zysk brutto w wysokości 75 mln zł.

Na 2018 r. spółka planuje kolejne inwestycje o wartości ponad 400 mln zł. To w dużej mierze inwestycje odtworzeniowe, modernizacje i unowocześnianie infrastruktury, zakup maszyn i urządzeń, ale też duże projekty, takie jak budowa bloku energetycznego na paliwo alternatywne czy rozbudowa sieci ciepłowniczej w Rudzie Śląskiej. W 2017 r. Węglokoks na inwestycje wydał 100 mln zł. Wśród planów na ten rok jest także rozwijanie działalności handlowej. Węglokoks chce pośredniczyć w transakcjach między podmiotami zagranicznymi. Tak było m.in. w 2017 r., kiedy spółka kupiła amerykański węgiel i sprzedała go w Austrii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA