fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Hybrydowa demonstracja przedsiębiorców

Paweł Tanajno, kandydat na prezydenta RP zapowiada, że dzisiejszy protest przedsiębiorców w Warszawie będzie miał charakter "hybrydowy".
tv.rp.pl
Szykuje się kolejny protest przedsiębiorców w stolicy. Tym razem demonstracja ma być "hybrydowa".

- Pierwsza taka w historii Polski – poinformował przedsiębiorca Paweł Tanajno, kandydat na prezydenta RP. Warszawska policja zapowiada, że zgromadzenie będzie nielegalne. -Żadne nie zostało zarejestrowane – tłumaczy Komenda Stołeczna.

Uniemożliwimy użycie przemocy

Protest przedsiębiorców ma się zacząć dziś o godz. 14 w centrum Warszawy w okolicy pl. Defilad.

- Plac jest duży, więc szczegółowo poinformujemy o miejscu startu przez Live w mediach społecznościowych. Tym razem nie będzie odcięcia "głowy" marszu, dlatego ważne aby wszyscy widzieli Live na Facebooku, bo to będzie centrum naszego dowodzenia – napisał Paweł Tanajno, w mediach społecznościowych.

Przypomniał, że tydzień temu policja nie interesowała się wszystkimi demonstrującymi, tylko zamknęła niewielką 400 osobową grupę osób skupionych wokół niego, a reszcie dając przemaszerować.

- Tym razem zrobimy im demonstrację hybrydową. Zrobimy manewry godne XXI wieku. Sprytnie uniemożliwimy użycie jakiekolwiek przemocy – dodał Tanajno.

Dodał, że „chyba, że ABW przyjedzie zaaresztować zorganizowaną grupę przestępczą wewnątrz policji działającą na zlecenie PIS, w celu łamania konstytucyjnych praw obywatelskich, wtedy nie będziemy przeszkadzać tylko popatrzymy jak służby specjalne rozmontują szefów pisowskiej mafii w policji".

Zabierzcie znicze

Kandydat na prezydenta apeluje, aby uczestnicy protestu przyjechali wcześniej, by mogli zaparkować w centrum i mieli szybko dostęp do aut. To ma pomóc, aby mogli zmienić marsz pieszy w przejazd samochodowy.

- Przy dużym skupieniu aut w centrum po pierwsze będzie ciężko znaleźć miejsce do parkowania a po drugie zajmie to sporo czasu. Parking na pl. Defilad i w okolicach Pałacu Kultury może pomieścić nawet 1000 aut w tym autobusy – radzi Paweł Tanjno.

Przypomina, by auta uczestników protestu nie były oznakowane. Prosi, by osoby, które wybierają się na demonstrację zabrały ze sobą biało-czerwone kwiaty oraz znicze.

- Bardzo ważne, aby każdy miał ze sobą jakieś oznaczenie strajku - najlepiej flagi, a minimalnie wydrukowane kartki z logiem strajku do trzymania nad głową – tłumaczy Tanajno.

Zapowiada, że tym razem uczestnicy protestu będą zachowywać od siebie dwumetrową odległość, bo to wyklucza jakiekolwiek kary ze strony GIS.

- Zgromadzenie mamy legalne a w świetle rozporządzeń sanitarnych będziemy również działać zgodnie z prawem – zapewnia kandydat na prezydenta.

Swój apel do uczestników sobotniego protestu kończy słowami, że muszą „zabrać ze sobą świadomość, że biorą udział w historycznych wydarzeniach i poczucie bliskiego zwycięstwa w słusznej sprawie".

Policja: Czuć charakter demonstracji

Do zapowiadanego protestu odniosła się stołeczna policja.- Informujemy, że żadne zgromadzenie nie zostało zarejestrowane. Wszystkie zgromadzenia będą nielegalne- napisała na Twitterze.

Policja dodała, że „obecny przekaz wskazuje, że główny cel protestujących, to walka z nią. - Pomysłodawcy, mówiąc o proteście, używają określeń „hybrydowy" i „manewry". Czuć charakter „pokojowy" – skwitowała Komend Stołeczna.

Tydzień temu w Warszawie odbył się protest tzw. przedsiębiorców. Wówczas zatrzymanych zostało blisko czterysta osób, w tym pięć usłyszało zarzuty.

Wobec zgromadzonych użyto gazu i siły fizycznej, co – jak wyjaśniła stołeczna policja - było skutkiem agresji ze strony protestujących i czynnej napaści na funkcjonariuszy.

- Uważam, że działania porządkowe podjęte przez Was podczas ubiegłego weekendu w Warszawie, były niezbędne i adekwatne do zaistniałej sytuacji. Raz jeszcze chcę wyraźnie podkreślić mój wielki szacunek i uznanie dla Waszej ciężkiej służby. Dziękuję Wam w imieniu własnym i wszystkich obywateli - napisał w liście do policjantów Mariusz Kamiński, szef MSWiA.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA