fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W kancelariach

Sektor odpadowy na krawędzi?

Adobe Stock
Przedsiębiorcy zajmujący się zbieraniem i przetwarzaniem odpadów boleśnie odczuwają nowe nakładane na nich wymogi prawne.

Aż niemal połowa z nich rozważa zakończenie działalności. Byłby to czarny scenariusz także dla firm wytwarzających odpady; już teraz większość z nich uskarża się na trudności ze znalezieniem uprawnionego odbiorcy odpadów. Czy rygorystyczne obowiązki prawne doprowadzą do zapaści w branży gospodarki odpadami?

SSW Pragmatic Solutions i portal odpady-help.pl przeprowadziły badanie wśród przedsiębiorców gospodarujących odpadami i wytwarzającymi je, którego wynikiem jest raport obrazujący stan sektora odpadowego w Polsce.

Z raportu wynika, że aż niemal połowa przedsiębiorców gospodarujących odpadami (47%) rozważa zakończenie działalności a ponad 45% firm zamierza całkowicie zrezygnować z gospodarowania odpadami niebezpiecznymi.

Byłby to czarny scenariusz także dla firm wytwarzających odpady; już teraz większość z nich (84%) uskarża się na trudności ze znalezieniem uprawnionego odbiorcy odpadów. Zdaniem niemal jednej czwartej respondentów ceny odbioru i zagospodarowania odpadów drastycznie wzrosły od września 2018 r. - nawet o 500%. Obecnie z uwagi na rosnące obciążenia finansowo-prawne zakłady gospodarujące odpadami nie mogą sobie już pozwolić na dalsze skupowanie odpadów lub znacznie ograniczają ceny skupu. W efekcie wytwarzający są zmuszeni do dopłacania do pozbycia się surowców (np. dwie trzecie ankietowanych przyznaje, że musi dopłacać do odbieranej od nich makulatury).

Wyniki przeprowadzonego badania potwierdzają wcześniejsze postulaty całej branży i powinny dostarczać argumentów w dalszej dyskusji nad kształtem systemu. Raport do pobrania znajduje się na stronie: https://ssw.solutions/pl/sektor-odpadowy-na-krawedzi/

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA