fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Żałoba narodowa: z czym się wiąże

Adobe Stock
Flagę państwową należy opuścić do połowy masztu, w urzędach zachować powagę, na studniówce także, ale może się odbyć. To dość zgodne rozumienie zasad żałoby narodowej, prawnie jednak bardzo ogólnie uregulowanej.

Żałoba narodowa jest niestety co jakiś czas ogłaszana, ale jej wykonanie to raczej kwestia dobrych obyczajów niż przepisów.

Ściśle do rygorów żałoby winny się zastosować instytucje państwowe i samorządowe oraz ich pracownicy. Większą swobodę mają inne podmioty i osoby prywatne.

Prezydent Andrzej Duda wydał w czwartek, za kontrasygnatą premiera, rozporządzenie w sprawie żałoby narodowej po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i będzie obowiązywać od godz. 17 w piątek do 19 w sobotę. W czasie żałoby flagi państwowe mają być opuszczone do połowy masztu. Podstawę prawną do ogłaszania żałoby narodowej stanowi art. 11 ust. 1 ustawy o godle, barwach i hymnie RP.

Żałobę ogłosili też np. wojewoda pomorski i prezydenci wielu miast. Wojewodzie kompetencję zawieszenia na czas żałoby imprez artystycznych i rozrywkowych daje art. 37 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Co się tyczy prezydentów miast, to w ocenie prof. Huberta Izdebskiego z Uniwersytetu Warszawskiego podstawą ogłoszenia żałoby w mieście (gminie) może być ogólna kompetencja (art. 31 ustawy o samorządzie gminnym), zgodnie z którą prezydent (burmistrz, wójt) kieruje bieżącymi sprawami gminy. O ile prezydent (wójt) może wydawać polecenia swoim podwładnym (urzędnikom) co do zachowania w dniu żałoby: nawet co do ubioru i ograniczenia imprez, a w razie niezastosowania się sięgnąć po sankcje np. dyscyplinarne, o tyle innym osobom i placówkom może wydawać tylko zalecenia.

Ministerstwo Edukacji Narodowej właśnie odpowiedziało „Rzeczpospolitej", że ponieważ studniówki nie są formą zajęć szkolnych, lecz dobrowolnym i autonomicznym przedsięwzięciem rodziców uczniów, to wyłącznie od ich decyzji zależy, czy studniówki w dniu żałoby się odbędą. Anna Ostrowska, rzecznik MEN, informuje, że niektóre są przesuwane, a inne będą miały zmieniony charakter, np. przewiduje się minutę ciszy dla uczczenia pamięci zmarłego prezydenta Gdańska.

Chociaż rygory żałoby narodowej mniej dotyczą prywatnych osób, w pewnych sytuacjach mogą mieć i dla nich prawne znaczenie. Gdyby w godzinach żałoby np. w bloku urządzono głośną zabawę, to jej organizatorzy mogą się spotkać z zarzutem nie tylko naruszenia spokojnego zamieszkania, ale też nieobyczajnego wybryku, który może stanowić wykroczenie.

- współpraca Joanna Ćwiek

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA