fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urzędnicy

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz oficjalną kandydatką na Rzecznika Praw Obywatelskich

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz
materiały prasowe
Adwokat Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest kandydatką na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Zastąpiłaby Adama Bodnara, którego kadencja upływa we wrześniu.

Adam Bodnar nie będzie ubiegał się o następne pięć lat w fotelu RPO. Kandydaturę jego następczyni zgłosi strona społeczna - koalicja blisko 90 organizacji pozarządowych.

- Zdecydowałam się podjąć wyzwanie i przyjąć nominację od organizacji pozarządowych, bo uważam, że to mój obowiązek. Wiem, jak działa urząd RPO, mam 15-letnie doświadczenie prawnicze, a nade wszystko – wiem, jak wygląda Polska, ta prawdziwa, nie ta widoczna zza warszawskich biurek - mówi Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Kandydatka jest adwokatem i główną koordynatorką ds. strategicznych postępowań sądowych w biurze rzecznika praw obywatelskich. Wcześniej była sędzią Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury i członkinią zespołu ds. kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz przedstawiła swoją wizję urzędu i roli RPO.

- Chcę Polski otwartej, w której wszyscy czujemy się bezpieczni. Rzecznik Praw Obywatelskich jest dla mnie tą instytucją, która daje głos i bezpieczną przestrzeń wszystkim, którzy potrzebują wsparcia – na skutek niekorzystnych dla nich przepisów prawnych, niesprawiedliwych czy niezgodnych z prawem wyroków sądów, niewłaściwego działania instytucji publicznych. Rzecznik jest ich sojusznikiem - napisała.

Według Rudzińskiej-Bluszcz, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich powinno być przestrzenią wspólną, obywatelską i otwartą w każdym aspekcie – od tworzenia miejsca do rozmowy ludzi z Rzecznikiem i ludzi ze sobą, po kanały komunikacji i język, którym posługują się urzędnicy Biura.

"Do tej roli przygotowało mnie ostatnie 15 lat mojego zawodowego życia. Mam 10-letnie doświadczenie pracy w dużym zespole kancelarii prawnej. Od 10 lat prowadzę przed sądami sprawy z zakresu praw człowieka wspierając tych, którzy toczą nierówną walkę z urzędami, sądami, przepisami, instytucjami publicznymi. Przez ostatnie 5 lat pracowałam jako urzędniczka w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, gdzie odpowiadałam za strategiczne postępowania sądowe. U boku Rzecznika i w drodze do sądów zjechałam Polskę, spotykając się z samotnymi aktywistami walczącymi z fabrykami za płotem, rodzicami dzieci z niepełnosprawnością, działaczami społecznymi pracującymi z osobami w kryzysie bezdomności. (...)

Jestem kobietą, matką, prawniczką, córką emeryta. W 1989 r. miałam 7 lat. Nie interesują mnie rozgrzewane do czerwoności spory światopoglądowe, ideologie, podziały. Nie rozumiem nienawiści wobec jakiegokolwiek człowieka z uwagi na jego cechy. Chcę, żebyśmy wszyscy czuli się w Polsce u siebie" - czytamy w opublikowanym programie kandydatki.

Jak twierdzi, interesują ją  wyłącznie współdziałanie. Chce rozmawiać z organizacjami pozarządowymi, urzędnikami samorządowymi, kościołami i związkami wyznaniowymi, aktywistami, posłami i senatorami.

W ocenie Rudzińskiej-Bluszcz,  wyzwaniami strategicznymi dla praw i wolności w Polsce są dziś: dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, likwidacja nierówności w zakresie prawa do edukacji, szczególna ochrona seniorów, ochrona klimatu i natury, bezpieczeństwo w internecie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA