fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urzędnicy

Mec. Robert Dopierała - kim jest nowy kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich

Siedziba Rzecznika Praw Obywatelskich
Fotorzepa / Paweł Rochowicz
Kolejnym kandydatem na następcę prof. Adama Bodnara ma być śląski adwokat Robert Dopierała. Praktyk, choć bez doświadczeń w dziedzinie praw człowieka.

Jego nazwisko pojawiło się kilka tygodni temu. On sam w gliwickiej prasie przyznawał, że jego kandydatura na rzecznika praw obywatelskich jest rozważana, na wypadek gdyby Senat nie zatwierdził wybranego przez Sejm posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego – co stało się w zeszłym tygodniu.

Dopierała jest znany w lokalnym środowisku. Założył edukującą dzieci fundację Było Sobie Prawo. Sam pisze dla nich wiersze. Na studiach działał w młodzieżówce SLD, dziś unika polityki. Jest wspólnikiem w kancelarii, prowadzi sprawy karne.

Czytaj także:

Najbardziej znany był poszlakowy proces Jerzego G., byłego prezydenta Zabrza, oskarżonego o zabicie w 2008 r. wierzyciela. Dopierała był jednym z obrońców Jerzego G., który nie przyznawał się do zbrodni. Sąd w Gliwicach skazał go na 25 lat więzienia, ale obrona podważyła wyrok, zarzucając uchybienia formalne, i sprawa wróciła do pierwszej instancji. W ponownym procesie znów zapadł wyrok 25 lat.

O adwokacie było głośno, gdy w 2015 r. napisał do prezydenta Andrzeja Dudy, że mu wstyd, iż na niego głosował. Było to po zaprzysiężeniu sędziów dublerów TK.

Gdyby mec. Dopierała został zgłoszony i wybrany, byłby drugim RPO z Gliwic – po prof. Irenie Lipowicz.

Czy ma szanse? – To pytanie do polityków – mówi gliwicki prawnik. – Widziałem go w sali rozpraw. Wysoka etyka, fachowiec, kulturalny. Nie brak mu kompetencji, na pewno byłby niezależny, bo nie wiem, czy ktoś ma na niego wpływ. To prawy człowiek. Choć kojarzony z lewicą – zastrzega. Słabe punkty? – Nie znam jego działalności w obszarze ochrony praw człowieka.

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu, na wniosek marszałka lub 35 posłów. Może nim być obywatel polski wyróżniający się wiedzą prawniczą, doświadczeniem zawodowym i autorytetem, walorami moralnymi oraz wrażliwością społeczną.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA