fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Kto na czele KE. Pojedynek Fina z Niemcem

Alexander Stubb
Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license, fot. Frankie Fouganthin
Alexander Stubb, były fiński premier, będzie kandydował na przewodniczącego Komisji Europejskiej — dowiedziała się nieoficjalnie “Rzeczpospolita”.

Swoją kandydaturę ogłosi we wtorek 2 października i będzie na razie prowadził kampanię w Europejskiej Partii Ludowej po to, żeby uzyskać nominację swojej partii na tzw. spitzenkandidat, czyli kandydata wiodącego w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku.

Jego konkurentem jest niemiecki chadek Manfred Weber.
 
Fiński polityk ma nad nim przewagę: zna wszystkie unijne instytucje, bo był urzędnikiem w KE, eurodeputowanym, uczestniczył w unijnych radach jako minister spraw zagranicznych, europejskich, handlu i finansów. A jako premier był członkiem Rady Europejskiej. Podczas gdy jedyne doświadczenie polityczne Webera to kariera eurodeputowanego.
 
Stubb chce wykorzystać fakt obawy przed hegemonią Niemiec i przedstawiać się jako kandydat małego kraju. Będzie też walczył o głosy PO w czasie kongresu Europejskiej Partii Ludowej 8 listopada w Helsinkach. Głosowanie będzie tajne. Jeśli EPL wygra wybory do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku, to jej kandydat ma największe szanse do objęcia schedy po Jean-Claude Junckerze.
 
 Anna Słojewska z Brukseli

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA