fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Grzegorz Schetyna o uchodźcach: Musimy być solidarni

Szef MSZ Grzegorz Schetyna
Fotorzepa, Piotr Nowak
Szef MSZ Grzegorz Schetyna przedstawił pomysł, jak powinna wyglądać identyfikacja uchodźców. - Musimy być solidarni i odpowiedzialni - powiedział w TVP Info.

Szef MSZ uważa, że potrzebna jest odpowiednia rejestracja uchodźców, by odróżnić ich od imigrantów ekonomicznych. Jego zdaniem ostateczna rejestracja powinna odbywać się w ostatnim kraju przed wjazdem na teren Unii Europejskiej. – Tam powinny być te ośrodki rejestracji i miejsca gdzie będziemy identyfikować uchodźców politycznych – powiedział w TVP Info Schetyna.

Dodatkowo każdy uchodźca powinien potwierdzić swoją historię, chęć asymilacji i otrzymania dokumentów. Osoby, które nie otrzymają azylu, będą musiały wrócić do miejsca, z którego przyjechały.

– Uważam, że procedurze azylowej będą podlegać ci, których wskażemy, ich tożsamość będzie potwierdzona, będą podlegać prawu azylowemu. Wtedy naszym zadaniem będzie wprowadzenie tych osób do ośrodków uchodźczych i asymilacja ich obecności w Polsce – ocenił.

Zdaniem Schetyny Unia Europejska zapamięta odmowę Polski w sprawie przyjęcia uchodźców. - Jestem przekonany, że jeśli się nie zgodzimy, będzie nam to pamiętane. Polska jest zbyt dużym, zbyt ważnym krajem w UE, żebyśmy dzisiaj powiedzieli: „Nie, bo nie. Bo nas to nie interesuje". Nie może się tak wypowiedzieć kraj, który jest politycznym graczem. Musimy być solidarni i odpowiedzialni – powiedział szef MSZ.

Schetyna zwrócił również uwagę, że temat uchodźców jest wykorzystywany podczas kampanii wyborczej. Jego zdaniem rozmowy wyglądałyby inaczej, gdyby nie wybory, które odbędą się za sześć tygodni.

Krytycznie ocenił również argumenty, które pojawiają się w rozmowach na temat uchodźców. – Robienie z dzieci, z kobiet przyszłych terrorystów to są argumenty nieprawdziwe, kłamliwe. Specjalnie używane żeby zbudować zagrożenie, którego tak naprawdę nie ma – powiedział.

Źródło: TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA