fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Grecja wzywa UE do sprawiedliwego podziału imigrantów

AFP
W związku z gwałtownym wzrostem liczby imigrantów, którzy przypływają na greckie wyspy, rząd w Atenach wezwał Unię Europejską do sprawiedliwego podziału osób przybywających do państw wspólnoty.

Wiceminister Giorgios Koumoutsakos powiedział, że od 7 lipca nie było dnia, by do Grecji nie przybyły kolejne osoby.

Na pięciu wyspach na Morzu Egejskim w pobliżu Turcji - Lesbos, Samos, Chios, Kos i Leros - całkowita liczba uchodźców i migrantów przekroczyła 20 tys.

Koumoutsakos jest odpowiedzialny za politykę migracyjną. W rozmowie z dziennikiem "Kathimerini" powiedział, że w ciągu kilku ostatnich tygodni odnotowano wzrost o 17 proc.

Tylko na Lesbos, gdzie w 2015 roku przybyło najwięcej osób, odnotowano wzrost liczby imigrantów o 44 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Tylko 9 sierpnia na wyspę przybyło 250 osób. Do Grecji przypłynęli na sześciu łodziach. Koumoutsakos powiedział, że kraj wyczerpał swoje możliwości pomocy i Ateny oczekują wsparcia Komisji Europejskiej i innych państw członkowskich UE.

Wiceminister z zadowoleniem przyjął informację, że przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen, "umieściła kwestię migracji na bardzo wysokim miejscu na swojej liście".

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA