fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Wenezuelczycy uciekają do Unii Europejskiej

AFP
W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku o 50 proc. wzrosła liczba wniosków o azyl, składanych w krajach EFTA przez obywateli nękanej poważnym kryzysem Wenezueli. Znowu rośnie liczba wniosków o azyl polityczny.

W pierwszych pięciu miesiącach tego roku państwa Europejskiej Strefy Wolnego Handlu (EFTA), która obejmuje wszystkie 28 krajów UE oraz Norwegię, Szwajcarię, Islandię i Liechtenstein, zarejestrowały ponad 290 000 wniosków o azyl - oznacza to wzrost o 11 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Agencja UE ds. uchodźców, Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO), podała, że było wśród nich 18 400 wniosków od obywateli Wenezueli - o połowę więcej niż rok temu. Oznacza to, że Wenezuelczycy stali się pod względem liczebności drugą narodowością po Syryjczykach, ubiegającą się o azyl w UE.

Kraje Unii Europejskiej zanotowały gwałtowny wzrost wniosków azylowych również od obywateli Kolumbii, Salwadoru, Hondurasu, Nikaragui i Peru.

Trafiają one głównie do Hiszpanii - kraju wspólnego języka i dziedzictwa - która zarejestrowała 50-proc. wzrost ich liczby.

Krajem, do którego trafia najwięcej wniosków o azyl, są wciąż Niemcy, mimo spadku ich liczby w ciągu ostatniego roku o 17 proc., do 185 tys.

Drugim krajem pod względem liczby wniosków jest Francja - tu z kolei zanotowano wzrost o 21 proc., do 120 tys. - liczby największej w historii tego kraju.

W szczytowym okresie kryzysu w 2015 r. liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o azyl w EFTA była bliska 1,4 mln. W ubiegłym roku liczba ta spadła o ponad połowę, do 665 000, głównie w wyniku zaostrzenia kontroli i przepisów migracyjnych.


W 2015 r. Europa doświadczyła największego wzrostu migracji od drugiej wojny światowej, spowodowanego napływem uchodźców z targanej wojną domową Syrii oraz  z innych dotkniętych konfliktami obszarów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA