fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Niemcy: Skrajnie prawicowe uliczne patrole po ataku azylantów

Amberg
AFP
Skrajnie prawicowa niemiecka partia uruchomiła patrole uliczne w Ambergu, bawarskim mieście, w którym ubiegający się o azyl imigranci z Afganistanu i Iranu atakowali przechodniów.

Michael Cerny, burmistrz Amberg, powiedział, że był "zszokowany" po tym, jak ekstremistyczna partia NPD opublikowała zdjęcia czterech osób, noszących czerwone kamizelki ochronne, tworzących "bezpieczną przestrzeń", w tym przed ośrodkiem dla uchodźców.

- Rozumiem niepewność, wynikającą z zachowań niektórych mieszkańców Amberg, ale nienawiść i groźby przemocy z całego kraju idą za daleko - powiedział Cerny lokalnej gazecie "Mittelbayerische Zeitung".

Policja oświadczyła, że ??prowadzi dochodzenie w sprawie doniesień o patrolach, w tym  o grupie o nazwie "Kraut/pol", oskarżającą władze miejskie w wiadomości e-mail o brak ochrony mieszkańców Amberg.

W ubiegłą sobotę policja zatrzymała czterech mężczyzn z Afganistanu i Iranu w wieku od 17 do 19 lat, którzy atakowali przechodniów. Dwanaście osób w wieku od 16 do 42 lat doznało urazów, głównie drobnych. Jeden z zaatakowanych, 17-latek, został mocno raniony w głowę.

Sprawa ożywiła debatę nad imigracją, integracją i przestępczością, która rozgorzała po masowym napływie ponad miliona osób, ubiegających się o azyl od 2015 roku.

Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer - szef bawarskiej partii CSU, który bardzo krytykował liberalne stanowisko kanclerz Angeli Merkel w sprawie imigracji - wezwał do szybkiego wyrzucenia z kraju imigrantów łamiących prawo.

Przewodniczący parlamentarnej frakcji CSU Alexander Dobrindt powiedział, że "ostro potępia" przemoc uliczną, ale także fakt, że "niektóre grupy ekstremistyczne" starały się wykorzystywać politycznie ataki.

Narodowodemokratyczna Partia Niemiec to partia o programie nazistowskim, kontynuatorka tradycji istniejącej w latach 1950–1964 Niemieckiej Partii Rzeszy.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA