fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Rekord cudzoziemców w rejestrach ZUS

Adobe Stock
570 tys. cudzoziemców, głównie Ukraińców, było objętych na koniec 2018 r. ubezpieczeniem emerytalno-rentowym.

W końcu ubiegłego roku już prawie 421 tysięcy Ukraińców było ubezpieczonych w ZUS, prawie o jedną trzecią więcej niż pod koniec 2017 r. Ukraińcy mieli też największy wpływ na ubiegłoroczny ponad 29-proc. wzrost (do 569,7 tys.) liczby cudzoziemców zasilających swoimi składkami Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Na drugim miejscu byli Białorusini, których w rejestrach ZUS przybywało jeszcze w szybszym tempie (o 42 proc., do 34,1 tys.).

Większość, bo prawie 60 proc., obcokrajowców figurujących w rejestrach ZUS to pracownicy zatrudniani na coraz większą skalę w polskich firmach. Jak wynika z najnowszych badań agencji zatrudnienia Randstad, w połowie ubiegłego roku już prawie co czwarty pracodawca miał na pokładzie cudzoziemców, najczęściej Ukraińców. Natomiast wśród pozostałych firm ponad 40 proc. rozważało zatrudnienie zagranicznych pracowników w przyszłości.

Czytaj także: Niechęć do imigrantów osłabia Polskę w konkurencji o talenty 

Nic więc dziwnego, że liczba ubezpieczonych pracowników z Ukrainy zwiększyła się w zeszłym roku aż o 37 proc., do ponad 225 tys. – Pracownicy zza wschodniej granicy są przyjmowani do pracy głównie ze względu na konieczność zapełnienia wakatów. Kwestie związane z niższym wynagrodzeniem nie odgrywają decydującej roli – zaznacza Monika Fedorczuk, ekspert ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Krzysztof Inglot, prezes agencji zatrudnienia Personnel Service, twierdzi, że 2018 r. był rekordowy dla jego firmy, która obecnie deleguje do pracy w krajowych firmach już 7,5 tys. Ukraińców. Zaznacza, że coraz częściej chcą one zatrudniać pracowników z Ukrainy na dłużej, np. na dwa lata.

Czytaj także: Wielokulturowa praca w biurze i w fabryce 

Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS, zwraca uwagę, że zaledwie połowa ubezpieczonych cudzoziemców pracowała na umowach o pracę. Pozostali byli zatrudnieni na nietypowych kontraktach, głównie na umowy zlecenia. W opublikowanej niedawno w „Rzeczpospolitej" analizie Paweł Wojciechowski i Radosław Socha, wicedyrektor Departamentu Finansów Funduszy ZUS, oszacowali, że Ukraińcy odprowadzili w ubiegłym roku do FUS ok. 4 mld zł, co stanowiło 2,4 proc. wszystkich wpływów składkowych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA