fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia i odszkodowania

Sąd: za mieszkanie blisko lotniska należy się odszkodowanie

Fotolia.com
Gdańszczanin ma otrzymać od Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy odszkodowanie w wysokości 70 tys. zł – orzekł Sąd Okręgowy, przychylając się do opinii biegłego. Ten stwierdził, że wartość nieruchomości mieszkańca Jaśminowego Stoku spadła, bo dom znajduje się w specjalnej strefie narażonej na większy hałas z powodu sąsiedztwa lotniska.

Jak informuje onet.pl - port zamierza się odwoływać od wyroku, ale takich spraw w sądzie jest kilkaset. - To przełomowy wyrok – komentują w rozmowie z Onetem przedstawiciele jednej z kancelarii prawniczych.

Obszar Ograniczonego Użytkowania to strefa, gdzie mieszkańcy z racji bliskiego sąsiedztwa lotniska mogą być narażeni na większe oddziaływanie hałasu. W Gdańsku do takiej strefy należą m.in. Kokoszki, Matarnia, Siedlce, czy Jasień. Do marca 2018 roku mieszkańcy Gdańska, których domy leżały w strefie OOU mogli zgłaszać swoje roszczenia. Sąd uznał roszczenia jednego z mieszkańców. W Gdańsku na rozstrzygnięcie czeka 300 podobnych spraw.

2016 roku uchwałą Sejmiku Województwa Pomorskiego utworzono Obszar Ograniczonego Użytkowania (OOU) wokół Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Znalazły się tam m.in. takie gdańskie dzielnice i miejsca jak: Kokoszki, Matarnia, Piecki-Migowo, Rębiechowo, Siedlce, Chełm, czy Jasień. Wszystkie te obszary zostały uznane jako tereny, które z racji bliskiego sąsiedztwa lotniska mogą być narażone na oddziaływanie hałasu.

Przez dwa lata (do marca 2018 roku) mieszkańcy Gdańska, których domy leżały w strefie OOU mogli zgłaszać swoje roszczenia. Punktem zaczepienia była tutaj zależność – zwiększony hałas powoduje również spadek cen nieruchomości, a to konkretnie przekłada się na portfel mieszkańca. I właśnie z tego tytułu gdańszczanie mogli domagać się od lotniska odszkodowania.

Czytaj więcej na onet.pl

Źródło: onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA