fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport

Największy samolot wylądował w Australii

materiały prasowe
Tysiące mieszkańców Perth przyszło oglądać lądowanie największego samolotu świata - ukraińskiego An-225 Mrija (Marzenie).

Samolot 10 maja wystartował z lotniska Kijów-Antonow w Hostomiele. Na pokładzie miał elektrogenerator ważący 130 ton. Wylądował z ładunkiem na lotnisku w Pradze. Następnie poleciał do Australii z trzema międzylądowaniami - w Turkmenistanie, Indiach i Malezji. Stamtąd w niedzielę wieczorem wylądował w Perth.

Jak podaje agencja Unian na pokładzie, oprócz ładunków, było 21 osób, w tym siedmiu członków załogi, jeden kierownik lotu oraz sześciu inżynierów. Samolot postoi w Perth dwie doby a następnie odleci z powrotem do Kraju, tym razem przez Berlin.

An-225 Mrija zwany Dumą Ukrainy, to największy i najcięższy transportowy samolot świata. Sam waży 640 ton, a może wziąć na pokład do 250 ton ładunku. Ma długość 84 m i rozpiętość skrzydeł 84,4 m. Zasięg bez obciążenia to 15,4 tys. km a z ładunkiem 200 ton - 4 tys. km.

An-225 został zaprojektowany w zakładach Antonowa jeszcze w czasach ZSRR jako samolot mający wynosić w kosmos rosyjskie promy kosmicznie Buran. Pierwszy lot odbył w 1988 r. Po rozpadzie ZSRR prace nad unowocześnianiem samolotu były kontynuowane na Ukrainie. Samolot został wpisany do księgi rekordów Guinessa po tym, jak w 2009 r poleciał z Frankfurtu do Erewania z generatorem ważącym 187,6 tony.

Obecnie w zakładach Antonowa trwa budowa drugiego An-225. Prace są zakończone w 70 procentach. Koszt budowy zamknie się kwotą ok. 120 mln dol.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA