fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport drogowy

Lublin od zachodu zaczyna otaczać nowa obwodnica

Blisko 620 milionów złotych będzie kosztować budowa zachodniej obwodnicy Lublina. W inwestycji realizowanej w ciągu drogi ekspresowej S19 drogowcy wykonali już przeszło 40 proc. zaplanowanych prac.

W ciągu najbliższego tygodnia ma być zakończone betonowanie konstrukcji nośnej wiaduktu nad Czechówką. Za tydzień tego typu prace zostaną zakończone także przy przerzucanym nad trasa trakcie dla zwierząt. W rezultacie na przyszły rok pozostanie do wykonania przejazd gospodarczy pod trasą główną, prace wykończeniowe przy obiektach inżynierskich, a także wiadukt w ciągu linii kolejowej nad S19.

Ten ostatni będzie miał zmienioną konstrukcję. Zastosowano w niej żelbetową ramę, co pozwoli skrócić ograniczenia w ruchu pociągów na trasie pomiędzy Lublinem a Warszawą. Wiadukt zostanie wykonany na placu budowy w dwóch sekcjach po jednej na tor. Prace ruszą w marcu przyszłego roku i potrwają do lipca. Budimex, który realizuje inwestycję, będzie miał trzy tygodnie na rozebranie toru, wykonanie wykopu, wsunięcie ramy i odbudowanie toru na nowo. Potem operacja powtórzy się na sąsiednim torze. W tym czasie ruch kolejowy będzie odbywał się jednym torem.

Stosunkowo ciepła pogoda i brak śniegu sprawiają, że na obwodnicy trwają prace przy nawierzchniach asfaltowych. Część robót ma być kontynuowana także w okresie zimowych trwających od połowy grudnia do połowy marca, standardowo wyłączanym z kontraktowych terminów.

Rok temu otwarto wschodnią część obwodnicy miasta, pomiędzy położonym na przecięciu z DK19 węzłem Lublin Rudnik a wyjazdem z miasta w stronę Piask. Była to część dużej inwestycji obejmującej pięć odcinków drogi ekspresowej S17 Kurów – Lublin – Piaski.

Niespełna 13-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S17 ułatwił także dojazd na lotnisko w Świdniku. Kierowcy jadąc od strony Piask, Łęcznej czy Lubartowa mogą skorzystać z fragmentu obwodnicy by dotrzeć do węzła Lublin Zadębie i dalej przez drogę wojewódzką 822 do portu lotniczego. Wschodnia część obwodnicy odciążyła także leżącą w ciągu drogi krajowej nr 82 ul. Turystyczną. Jadąc od strony Łęcznej można na węźle Lublin Tatary wybrać jeden z dwóch nowych wariantów dojazdu do centrum: skręcić w prawo na obwodnicę i poprzez węzeł Lublin Rudnik wjechać do miasta lub skręcić w lewo, a na węźle Lublin Zadębie zjechać w ul. Mełgiewską.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA