fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Wielka Brytania: Uciekła, by dołączyć do dżihadystów. Sąd zakazał powrotu

AFP
Urodzona w Wielkiej Brytanii kobieta, która jako uczennica wyjechała do Syrii, by przyłączyć się do Państwa Islamskiego, nie powinna mieć możliwości powrotu do Wielkiej Brytanii, by zaskarżyć odebranie jej obywatelstwa przez rząd, ponieważ stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa - orzekł w piątek Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii.

Shamima Begum opuściła Londyn w 2015 roku, gdy miała 15 lat i udała się do Syrii z dwoma szkolnymi przyjaciółmi. Będąc tam, wyszła za mąż za bojownika Państwa Islamskiego. Urodziła troje dzieci, z których wszystkie zmarły jako niemowlęta, a obecnie jest przetrzymywana w obozie dla uchodźców w Syrii.

W 2019 roku pozbawiono ją brytyjskiego obywatelstwa ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

w piątek Sąd Najwyższy jednogłośnie unieważnił decyzję Sądu Apelacyjnego z zeszłego roku, który orzekł, że należy kobiecie pozwolić na powrót do kraju, aby mogła odwołać się od decyzji ws. odebrania obywatelstwa.

- Prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sporu nie jest ważniejsze niż inne względy, takie jak bezpieczeństwo społeczeństwa - powiedział Robert Reed, prezes Sądu Najwyższego.

Rzecznik premiera poinformował, że Boris Johnson z zadowoleniem przyjął orzeczenie sądu. Dodał, że priorytetem rządu jest "utrzymanie bezpieczeństwa narodowego". 

Sprawa Begum stała się przedmiotem gorącej debaty w Wielkiej Brytanii, dzieląc tych, którzy twierdzą, że porzuciła swoje prawo do obywatelstwa, podróżując, aby dołączyć do bojowników, z osobami, które twierdzą, że nie powinna zostać bezpaństwowcem.

Obrońcy praw człowieka uważają, że Wielka Brytania ma obowiązek sprowadzić Begum i innych w podobnej sytuacji i ścigać ich za wszelkie przestępstwa, które mogli popełnić, zamiast pozostawiać ich za granicą.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA