fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Obywatele Kosowa podejrzani o terroryzm

123RF
Trzech kosowskich Albańczyków zostało zatrzymanych 12 listopada w Turcji pod zarzutem związków z tzw. Państwem Islamskim (IS).

Aresztowanych obywateli Kosowa już 13 listopada przetransportowano do Skopje w Macedonii, skąd odebrały ich kosowskie służby. W poniedziałek sąd w Prisztinie postanowił o tymczasowym aresztowaniu całej trójki.

W marcu 2015 roku, parlament Kosowa przyjął ustawę przewidującą karę 15 lat więzienia za udział w konfliktach zagranicznych. Warto zauważyć, że impulsem do powstania ustawy była kwestia rozwiązywania problemu udziału obywateli Kosowa w wojnie w Syrii i Iraku po stronie islamskich ekstremistów.

Już w czerwcu amerykański generał John Allen przybył do Kosowa w celu wzmocnienia współpracy w ramach globalnej koalicji, zawiązanej do walki IS, której Kosowo jest częścią.

Prokuratura w Kosowie tylko w marcu prowadziła 135 postępowań w sprawach przeciwko osobom mającym związki z terroryzmem. A w pierwszych dwóch miesiącach 2015 roku wszczęto kolejne 23 takie postępowania.

Ocenia się także, że ponad 40 obywateli Kosowa zginęło w 2014 roku walcząc w szeregach dżihadystów. W 2013 roku liczbę tę szacowano na 20 zabitych. Natomiast około 300 mieszkańców, niektórzy z rodzinami, dołączyło zarówno do Państwa Islamskiego, jak i do an-Nusry, syryjskiego skrzydła Al-Kaidy.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA