fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polskie firmy unikają big data

Bloomberg
W Europie z tzw. analityki dużych zbiorów danych korzysta już średnio co czwarte przedsiębiorstwo. W naszym kraju robi to tylko 18 proc. firm.

Jesteśmy w ogonie europejskiego rankingu wykorzystania technologii big data. W regionie Europy Środkowej zajmujemy pozycję absolutnego marudera pod tym względem. Lepiej wypadają Czesi, Słowacy i Węgrzy. Sytuacja jest paradoksalna, ponieważ to właśnie Polska jest jednym z kluczowych centrów big data w tej części Europy. To właśnie nad Wisłą działa choćby największa platforma DMP (Data Management Platform), gromadząca i przetwarzająca dane o użytkownikach sieci. Dziennie przetwarza ona ponad 5 TB danych z ponad pół miliona witryn WWW.

Eksperci podkreślają, że polski biznes ma zatem narzędzia pod ręką. Dlaczego jednak z nich nie korzysta?

– Polską branżę IT dotyka pewien paradoks. W raporcie Everest Group polska scena informatyczna została opisana jako „jedyny dojrzały rynek IT" w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Uchodzi za jedną z najlepiej rozwiniętych w tej części świata. Mimo że z daleka wygląda na spójną i jednolitą strukturę, to gdzieniegdzie zdarza...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA