Reklama
Rozwiń

Dom podłączony do sieci? Już niedługo

Roboty sprzątające za nas dom, automatycznie otwierane drzwi do każdego pomieszczenia, domowe urządzenia sterowane dźwiękiem i ruchem… brzmi jak futurystyczny obraz świata, oddalony od nas o lata świetlne? Nie do końca.

Aktualizacja: 29.09.2015 12:02 Publikacja: 29.09.2015 11:56

Dom podłączony do sieci? Już niedługo

Foto: 123rf.com

Pojęcie „smart home" zaczyna powoli wchodzić do użytku i można się z nim coraz częściej spotkać w artykułach naukowo-technologicznych. Jak daleko mu jednak od czysto teoretycznych rozważań do praktyki? Być może bliżej niż się spodziewaliśmy.

- Wszystkie potrzebne technologie już tu są – mówi Holger Knoepke, wicedyrektor niemieckiej firmy Deutsche Telekom.

Deutsche Telekom jest największym operatorem telekomunikacyjnym w całej Unii Europejskiej, z siedzibą w niemieckim mieście Bonn. Firma opublikowała niedawno raport, w którym przedstawia realistyczną wizję nowoczesnego, połączonego do sieci domu pod kątem korzyści dla biznesu i gospodarki.

- Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że „smart home" stanie się w przyszłości masowym rynkiem – mówi Knoepke. - Od 50 do 80 proc. osób uczestniczących w naszym badaniu jest zainteresowana takimi usługami we własnych domach i byłaby skłonna płacić za nie 5-10 euro miesięcznie. To złożyłoby się na ponad 15 mld euro rocznie w samej Europie Zachodniej do 2019 r.

Zgodnie z raportem, na wprowadzeniu innowacyjnych technologii do domów mieszkalnych najwięcej zarobią sprzedawcy detaliczni, firmy ubezpieczeniowe, telekomunikacyjne, usługi komunalne oraz niezliczone gałęzie przemysłu.

- Wprowadzenie do domów nowoczesnych technologii w szczególności ułatwią smartfony, szybkie Wi-Fi i szeroki wybór urządzeń zaopatrzonych w układy scalone – uważa Knoepke.

Deutsche Telekom inwestuje obecnie w centrum badawczo-rozwojowe, podobne do firmy technologicznej SmartThings, stworzonej przez Samsunga. Współpracą z nową jednostką niemieckiego operatora są już zainteresowane takie giganty, jak Philips, Bosch, Samsung i Sonos. Centrum ma być odpowiedzialne za produkcję innowacyjnych gadżetów do domów, począwszy od skomplikowanych systemów oświetleniowych wykrywających ruch, skończywszy na zaawansowanych licznikach energii elektrycznej.

Biznes
Microsoft zwolni 9000 pracowników, bo inwestuje w sztuczną inteligencję
Biznes
Del Monte ogłosiło upadłość. Klienci odwrócili się od konserwowanej żywności
Biznes
KE proponuje nowy cel emisji, polski opór wobec ETS2 i umowa USA-Wietnam
Biznes
Polska zbrojeniówka zbroi się w technologie. MON podpisuje nowe umowy
Biznes
Kolejne 180 czołgów K2 dla Polski. Jest umowa