fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Play przejmuje Virgin. Transakcja sfinalizowana

Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz
Komórkowy telekom powiększy statystyki o użytkowników wirtualnego operatora ze znaną marką.

Play Communications, właściciel P4, operatora sieci komórkowej Play, sfinalizował zakup 100 proc. udziałów w Virgin Mobile Polska, wirtualnym operatorze należącym do największych podmiotów tego typu w kraju pod względem obsługiwanych kart SIM. Tak wynikało w piątek w ciągu dnia z naszych nieoficjalnych informacji. Strony operacji nie potwierdziły jej jeszcze oficjalnie.

Czytaj także: Play kupuje Virgin Mobile Polska. Zachowa brand

60 mln zł za MVNO

Według naszych źródeł warunki finansowe transakcji nie zmieniły się wobec ustalonych jeszcze w kwietniu. Play zapłacił więc udziałowcom Virgin Mobile Polska 13,4 mln euro, czyli około 60 mln zł. Wraz z przejęciem udziałów wirtualnej sieci kierowanej przez Grażynę Piotrowską-Oliwę Play zwiększy statystyki użytkowników (kart SIM) i zapewne ponownie wyprzedzi pod tym względem Orange Polska. W czerwcu Virgin Mobile Polska obsługiwała około 390 tys. kart SIM.

Tak jak wcześniej pisaliśmy oraz według sprawozdania opublikowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym, w 2019 r. Virgin Mobile Polska zanotowała około 94 mln zł przychodu i 6,7 mln zł straty na poziomie EBITDA.

– Nasze ubiegłoroczne przychody od klientów były stabilne. Obniżyły się wpływy międzyoperatorskie w związku z korektą sposobu naliczania. Wynik EBITDA obciążyła dodatkowa kampania telewizyjna i duże wydatki marketingowe – tłumaczyła nam kilka miesięcy temu Piotrowska-Oliwa.

Nie kryła, że Virgin Mobile Polska poniosła też dodatkowe koszty obsługi prawnej w związku z przygotowaniami do sprzedaży udziałów przez właścicieli.

O włos od bankructwa?

W sprawozdaniu za ubiegły rok zarząd VMP podał, że zgodnie z budżetem w 2020 r. EBITDA także ma wynieść około 6,7 mln zł, ale na plusie. Na razie nie wiemy, jakie są postępy w realizacji tego celu.

Uprawdopodobniają go wyjaśnienia szefowej Virgin oraz fakt, że sam zarząd zarobił w ub.r. prawie 1,3 mln zł. Ponadto w raporcie rocznym przy okazji omawiania skutków epidemii Covid-19 zarząd VMP podał, że w marcu wirtualna sieć uzyskała 5 mln zł przychodu, o 1,1 proc. więcej rok do roku.

Sprawozdanie pokazuje też wprost, że bez przejęcia przez Play przyszłość Virgin była niepewna. Operator miał ujemny kapitał własny (134 mln zł), a zobowiązania krótkoterminowe przewyższały aktywa o 130 mln zł. W 2019 r. firma wygenerowała 14,6 mln zł straty netto.

To m.in. straty Virgin powodowały w ostatnich miesiącach, że część obserwatorów i uczestników rynku zastanawiała się, czy cena, którą Play płaci, nie jest wygórowana. Warto tu zauważyć, że straty MVNO wynikają m.in. z kosztów ponoszonych na obsługę zadłużenia od udziałowców.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA