Do tej pory Departament Obrony nie mógł się zdecydować, czy postawić na wybór jednego dostawcy czy na rekomendowaną przez rynek strategię wielochmurową. Ten przekonuje, że zaangażowanie kilku dostawców cloud computingu mogłoby znacząco podnieść poziom złożoności i rozproszenia systemów, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność ich działania. Amerykański Kongres oczekuje więc od Pentagonu dokładnych wyjaśnień i zobowiązał go do przygotowania raportu wykazującego, w jaki sposób strategia pojedynczego dostawcy chmury zapewni najwyższe bezpieczeństwo i przyniesie korzyść podatnikom. - Istnieje wiele kompetentnych firm technologicznych w obszarze wsparcia obronności, które chcą i są w stanie startować w tym przetargu, cieszę się więc, że otrzymają możliwość złożenia oferty. Zostało potwierdzone, że choć wybrany zostanie jeden oferent, nie musi to być pojedynczy dostawca, co oznacza, że w przetargu mogą startować konsorcja. Cały czas trzeba  będzie jednak monitorować proces chmuryzacji, czy jest otwarty i uczciwy, a docelowo korzystny dla naszego bezpieczeństwa narodowego – podkreśla James Langevin, członek Podkomisji Kongresu USA ds. Sił Zbrojnych.

Działania Kongresu to odpowiedź na krytykę, jak ostatnio spadła na Pentagon. Jeszcze w lutym rynek wzburzyła informacja, że Departament Obrony przeznaczy 950 mln dolarów na migrację swoich danych do chmury przy wsparciu firmy REAN Cloud, współpracującej z Amazon Web Services. Główni konkurenci AWS, m.in. Google, IBM, Microsoft i Oracle, uznali to za faworyzowanie firmy, której przewodzi Jeff Bezos. - Sprzeciw głównych graczy na amerykańskim rynku chmury nie jest niczym zaskakującym.  Z jednej strony mnogość procesów, jakie obsługiwać muszą systemy Departamentu Obrony, z drugiej - potrzeba zapewnienia wyjątkowo wysokiego bezpieczeństwa w wielu wymiarach i długim horyzoncie czasowym sprawiają, że zamknięcie się w jednym tylko środowisku chmurowym mogłoby być szkodliwe. W tym przypadku strategia łączenia rozwiązań technologicznych od wielu dostawców jest zdrowym, naturalnym podejściem - komentuje sprawę Jakub Bryła z Atmana, lidera polskiego rynku data center i dostawcy usług chmurowych.

Kontrowersje wzbudził także nieprawidłowo – zdaniem konkurentów AWS – przeprowadzony przetarg. Pentagon nie wybrał bowiem finalnego dostawcy chmury, jak zakładała pierwotna specyfikacja przetargowa, a tylko podwykonawcę. Procedura wyboru odbyła się także poza oficjalną federalną jurysdykcją. W wyniku rynkowych nacisków Pentagon ostatecznie obniżył wartość kontraktu dla REAN Cloud do 65 mln dolarów i ograniczył zakres realizowanych zadań.

Amazon dotychczas podpisał już umowy z amerykańską administracją na usługi w chmurze dla CIA i innych agencji wywiadowczych. Główna umowa, której wartość szacowana jest na 600 mln dolarów, została zawarta w 2013 roku – jeszcze za prezydentury Baracka Obamy. Od czasu objęcia urzędu przez Donalda Trumpa uzupełniły ją jednak aneksy i modyfikacje. Obecne działania Pentagonu to element dalszego rozwoju narodowej strategii bezpieczeństwa, której głównych celem jest wyprzedzenie Chin, coraz mocniej inwestujących w najnowsze technologie.