fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Wyniki Play Communications wpisały się w prognozy analityków

Fotorzepa/Marta Bogacz
Informacja o zaliczeniu akcji do indeksu MSCI z końcem miesiąca oraz zarobki wyższe niż oczekiwali analitycy będą dziś pozytywnie wpływać na notowania walorów najmłodszego w kraju operatora komórkowego na GPW.

1,721 mld zł przychodów, 565,2 mln zł skorygowanej o zdarzenia jednorazowe EBITDA oraz 186,9 mln zł zysku netto wykazał Play Communications, właściciel sieci komórkowej Play w sprawozdaniu za III kwartał 2017 r.

Pod względem tempa wzrostu przychodów (plus 9,9 proc. rok do roku) jest nadal najszybciej rosnącym operatorem mobilnym w kraju. Skorygowana EBITDA Play urosła zaś rok do roku o 9,3 proc., a zysk netto spadł natomiast o 51,6 proc.

Wyniki Playa w tym roku obciążyły jednorazowo głównie koszty premii dla menedżerów (276 mln zł z tytułu zakończonego przed czasem programu opcyjnego), debiutu giełdowego (38,2 mln zł) i strata na usłudze roamingu międzynarodowego (57 mln zł wpływu na EBITDA). Część z tych sum miała wpływ na wyniki telekomu w III kwartale.

Jednocześnie jednak zysk netto Play Communications okazał się nieco wyższy niż spodziewały się biura maklerskie. Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” przewidywali, że telekom wykaże 1,685 mld zł przychodów, 569,3 mln zł skorygowanej EBITDA oraz zarobi na czysto 166,5 mln zł. To średnia arytmetyczna ich poszczególnych prognoz.

Zgodnie z przewidywaniami, po III kw. Play stał się największym pod względem raportowanej liczby kart SIM operatorem komórkowym w kraju, przeganiając Orange Polska. W końcu września obsługiwał bowiem 14,89 mln kart SIM (daje to 28,9 proc. rynku), o niecałe 405 tys. więcej niż w czerwcu. Przybyło mu w kwartał zarówno kart abonamentowych (wzrost o 261 tys. do nieco ponad 9,2 mln), jak i pre-paid (143 tys. do 5,686 mln).

Aby zrealizować strategię zakładającą uniezależnienie się od umów roamingu krajowego, firma ponosi większe nakłady na inwestycje. Ze sprawozdania wynika, że w III kw. jej nakłady kapitałowe wyniosły nieco ponad 240 mln zł i były prawie dwa razy większe niż przed rokiem. Pomijając wydatki na częstotliwości mające miejsce w omawianym okresie, inwestycje Play były wyższe mniej więcej o jedną trzecią niż w III kw. 2016 r. i wyniosły około 166 mln zł.

Telekom ujawnił w sprawozdaniu, że pasmo 3,7 GHz nabyte w tym roku kosztowało go w sumie 81 mln zł, z czego 75 mln zł zapłacił właśnie w minionym kwartale.

W poniedziałek wieczorem pojawiła się informacja, że od 30 listopada akcje Play Communications wejdą w skład indeksu MSCI. Tego dnia w trakcie sesji notowania Play słabły, ostatecznie jednak spadły tylko o 0,5 proc. do 36,3 zł za walor, czyli nadal kosztują nieco więcej niż w publicznej ofercie latem (36 zł).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA