fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Belgia: Teatr szukał aktorów i dżihadystów w jednym

Velvet (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
Belgijski teatr w Gent umieścił w prasie ogłoszenie, w którym informował, iż poszukuje aktorów w przeszłości walczących w szeregach Daesh - odnotowuje "The Guardian".

Teatr szukał aktorów do sztuki reżyserowanej przez szwajcarskiego reżysera Milo Raua. W przeszłości reżyser ten wzbudzał już kontrowersje przeprowadzając casting wśród dzieci, które miały wystąpić w sztuce o belgijskim pedofilu.

"Czy walczyliście za swoje przekonania? Za Boga? Czy walczyliście dla ISIS (akronim oznaczający Państwo Islamskie Iraku i Syrii, Daesh - red.)? Skontaktujcie się z nami" - można przeczytać w ogłoszeniu teatru NTGent, opublikowanym w jednym z tygodników.

Inne ogłoszenie ma równie kontrowersyjną treść. "Czy zabiliście lub ciężko raniliście swojego brata (lub siostrę)? Może tylko metaforycznie? Czy chcielibyście o tym porozmawiać?".

Sztuka, do której teatr szuka aktorów nosi tytuł "Mystic Lamb".

Teatr przeprosił już za swoje ogłoszenia. W oświadczeniu przesłanym AFP dyrekcja teatru przyznaje, że "zdała sobie sprawę, iż apel do bojowników ISIS może stwarzać wrażenie, iż teatr chce im stworzyć platformę do prezentowania swoich poglądów".

Minister kultury Flandrii, Sven Gatz, komentując sprawę stwierdził, ze "wolność artystyczna ma swoje granice".

W latach 2013-2014 w szeregach Daesh walczyło ok. 400 osób z belgijskim obywatelstwem.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA