Satyrykon organizowany przez Legnickie Centrum Kultury przy współpracy z Fundacją Kulturalno-Społeczną Satyrykon od 1985 roku ma formułę konkursu międzynarodowego. Uczestnicy muszą zmierzyć się z narzuconym przez organizatorów tematem - w tym roku był to "entuzjazm". Przez satyryków z Polski i zagranicy hasło zostało przedstawione na różne sposoby, często z wykorzystaniem ważnych międzynarodowych wydarzeń. W wykonaniu Pawła Delekty był to ironiczny uśmiech znad francuskiego magazynu Charlie Hebdo, którego siedzibę w styczniu tego roku napadli terroryści, a dla Valery'ego Momota rozmowy dyplomatów z USA, Unii Europejskiej i Rosji o losach Ukrainy. Oprócz tematów wydarzeniowych były też te bliżej ludzkiego życia - szał sklepowych przecen, nerwy w kuchni czy rozpaczliwe poszukiwanie inspiracji w pracy.

Prace wszystkich laureatów konkursu pokazuje warszawskie Muzeum Karykatury na dwóch wystawach. Pierwsza jest przeglądem twórczości uczestników, druga w całości została poświęcona zdobywcy Grand Prix konkursu, którym został rosyjski malarz, rysownik satyryczny i ilustrator Andrej Popow. Beata Adamek we fragmencie folderu powstałego na potrzeby wystawy pisze o artyście: "W jego obrazach nasze codzienne, małe chwile nabierają wielkiego znaczenia.

Człowiek ukazywany jest w najbardziej podstawowym rytmie – dnia i nocy, zjawisk atmosferycznych, pór roku. Wobec tego, co najważniejsze. Między duchem i ciałem, zmysłami i refleksją, życiem i sztuką, mikrokosmosem swego mieszkania, łóżka, krzesła i makrokosmosem".

Popow w swoich rysunkach pokazuje ludzi w ich codziennym życiu - gdy wstają rano, wieszają pranie w biegu do pracy, wyprowadzają psy, idą samotnie do baru czy kładą się spać. Nie brakuje typowych rosyjskich nawiązań do historii lotów w kosmos, jednak tematyka wydarzeniowa zdecydowanie nie jest domeną Popowa. Za pomocą pięknej kreski i uniwersalnej tematyki rysownik kreuje świat pełen pozytywnych emocji, wolny od cynizmu. Odbiorców zostawia z poczuciem, że choć wszyscy mają swoje przyzwyczajenia, rytuały i słabości, nie należy potępiać ich w czambuł, ale patrzeć na nie z przymrużeniem oka.

Wystawy "Satyrykon - Legnica 2015" oraz "Andrej Popow - Rysunki" można oglądać w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego przy ul. Koziej 11 w Warszawie do 22 listopada.