Sensacyjny obraz Juliana Fałata na aukcji dla WOŚP

Desa Unicum w Warszawie po raz dugi organizuje charytatywną aukcję dzieł sztuki podczas 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 12 stycznia pod młotek pójdzie 120 obiektów.

Publikacja: 11.01.2020 07:00

Foto: materiały prasowe

Dom aukcyjny Desa Unicum w tej aukcji całkowicie rezygnuje z prowizji. Wszystkie ceny wywoławcze startują od 500 zł, aby zainteresować jak największą liczbę osób. Blisko 70 dzieł pochodzi z kolekcji mBanku, w tym wyjątkowe wielkoformatowe płótno Juliana Fałata „Wyjazd na polowanie” z 1898 roku. Jego licytacje zacznie się także od 500 zł.

Kompozycja przedstawia kilkadziesiąt osób na tle zimowego pejzażu. Sceny myśliwskie to jeden z najważniejszych tematów w twórczości artysty. Malował też pejzaże, wiejskie sceny rodzajowe, portrety i widoki miejskie. Julian Fałat jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX w. Jego prace osiągają na aukcjach ceny przekraczające setki tysięcy złotych.

Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a następnie w akademii monachijskiej. Wiele podróżował - do Paryża, Rzymu, Hiszpanii, a także odbył podróż dookoła świata w 1885. Rok później podczas polowania u ks. Radziwiłłów w Nieświeżu poznał przyszłego cesarza Niemiec Wilhelma II, dla którego potem pracował w Berlinie.  Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” oraz rektorem Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie.

Warto przypomnieć, że na ubiegłorocznej pierwszej stacjonarnej aukcji charytatywnej Desa Unicum dla WOŚP najdroższym wylicytowanym dziełem był „Jarmark w Bałcie na Podolu” Józefa Brandta, również z kolekcji mBanku, za który zapłacono 1,5 mln złotych.

– Ubiegłoroczna, pierwsza edycja aukcji dzieł sztuki z kolekcji mBanku na rzecz WOŚP okazała się wielkim sukcesem. Liczymy na to, że razem, po raz kolejny, pobijemy rekord. To wyjątkowa inicjatywa, z której cały dochód przeznaczony zostanie na sprzęt medyczny – mówi Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum.

Hitem nadchodzącej aukcji będzie zapewne też rzeźba Igora Mitoraja „Asklepios” (brąz patynowany), odwołująca się do antyku; również z kolekcji mBanku.

Inne prace przekazali na nadchodącą aukcje artyści, kolekcjonerzy, filantropi. Są wśród nich m.in. dzieła Jana Berdyszaka, Rafała Bujnowskiego, Jana Mioduszewskiego, Jana Dobkowskiego, Włodzimierza Pawlaka. A nawet obiekt nietypowy- statuetka Nike 2019 (zaprojektowana przez Gustawa Zemłę) za książkę „Nie ma”. przekazana przez jej autora Mariusza Szczygła.

Licytacja odbędzie się  12 stycznia o godz. 17 i 18 w siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A, wstęp wolny

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Rzeźba
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce