Sztuka

Świetne grafiki w atrakcyjnych cenach

Claude Mellan, Maria Dziewica
materiały
Desa Unicum w Warszawie zaprasza do nowej siedziby na przedaukcyjną wystawę „Grafika Artystyczna” pełną znakomitych nazwisk. Ponad 180 prac reprezentuje sztukę dawną i współczesną. Ceny wywoławcze od 500 zł do 16 tys. zł.

Polska sztuka z okresu przed II wojną światową ma bardzo mocną obsadę. Są tu prace Zofii Stryjeńskiej z teki „Polskie stroje ludowe” i „Tańce polskie” z postaciami w strojach góralskich, krakowskich, łowickich (od 1000 zł) oraz litografie Mojżesza Kislinga , m.in. „Dziewczyna w stroju holenderskim” (3200 zł) i akwaforty Józefa Pankiewicza, np. nastrojowy „Pont Neuf w Paryżu” z początku XX wieku (4200 zł).

 

Uwagę przykuwa też projekt plakatu „Sztuka” Teodora Axentowicza, narysowany w duchu fin de sieclé’u (3500 zł). Przedstawia portret kobiecy, zdradzający inspiracje malarstwem Giovanniego Boldiniego i Jamesa McNeilla Whistlera. O randze dzieła świadczy fakt, że okładka Axentowicza do tej samej wystawy znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Zainteresowanie z pewnością wzbudzi także praca Józefa Mehoffera „Wznosi różę” z jednego z najsłynniejszych cykli jego grafik „Tancerka Guerrero” z 1905-1907 roku (cena wywoławcza 2600 zł). Mehoffer pierwszy raz zobaczył Rosarię Guerrero podczas występu w Monachium w maju 1905 roku. Oczarowany nie mógł oderwać od niej wzroku. Na gorąco zapeiał szkicownik postacią hiszpańskiej tancerki w ruchu.

W ofercie współczesnej wybór także jest niezwykle różnorodny. W tej części ekspozycji zobaczymy m.in. sitodruk Romana Cieślewicza do znakomitego plakatu „Arrabal” (1800 zł), barwne serigrafie – Jana Tarasina „Szkoła przedmiotów” (3800 zł) i akty Jerzego Nowosielskiego (5000 zł), komplet dziesięciu grafik Jana Lebensteina do wydania poezji Eugenio Montale (9 tys. zł) i jego pojedyncze litografie (1000 zł), jak i barwne inkografie Rafała Olbińskiego (1400 zł).

Jedną z najdroższych prac jest „Poliptyk” (16 tys. zł) Ryszarda Winiarskiego. Grafika powstała w 1990 roku i pochodzi z przełomowego dla artysty okresu twórczości. To wtedy Winiarski zaczął zwracać się ku „matematycznemu mistycyzmowi”. Praca składa się z czterech serigrafii. Każda z nich zbudowana jest z nierównomiernie rozmieszczonych kwadratów w odcieniach szarości, czerni, bieli. Różnią się one między sobą stopniem skomplikowania kompozycji oraz kolorystyczną intensywnością .

Wystawa czynna do 15 lutego w Domu Aukcyjnym DESA Unicum, ul. Piękna 1A, 

Aukcja Grafika Artystyczna 15 lutego o godz. 19

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL