Malta jako państwo leżące między Europą i Afryką Północną zapowiada bogaty całoroczny program ESK łączący różne kulturowe perspektywy wybrzeży Morza Śródziemnego. Na cały program złoży się ponad 140 projektów i 400 wydarzeń ułożonych wokół trzech głównych tematów -  „Historie wyspy”, „Przyszłość Baroku” i „Podróże”.

Kulturalne projekty będą realizowane nie tylko w Vallecie, którą Komisja Europejska zatwierdziła jako nową stolice kultury, ale na całej wyspie. We wszystkich zaplanowanych wydarzeniach muzycznych, filmowych literackich, artystycznych weźmie udział około tysiąca twórców i wykonawców.

Ale na początek to Valletta, stolica Malty rozpocznie wielką festę. Na centralne place miasta - św. Jerzego, św. Jana,  Zamkowy i w okolicach Fontanny Trytona wyjdą artyści, by bawić się z publicznością, m.in. katalońska grupa teatralna La Fura delus Baus z pokazem akrobacji i grupa taneczna ŻfinMalta. Będą także cyfrowe projekcje, wideoarty, performanse i muzyczne występy.

Kulminacją tygodniowego świętowania będzie 20 stycznia widowisko „Erba’ Pjazez” (Cztery Place), złożone z  pokazów w różnych miejskich przestrzeniach. Na finał odbędzie się koncert z udziałem  popularnego duetu maltańskich DJ-ów Tenishia i Malta Philharmonic Orchestra.Będzie to podróż w świat muzyki elektronicznej od lat 70. XX wieku, przypominająca 17 kultowych utworów muzyki tanecznej w całkowicie nowej aranżacji.
Valletta jest miastem niezwykle atrakcyjnym, pełnym zabytków, wpisanym na Listę  Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Zbudował ją w XVI wieku Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy i z Rodos, zwany też Zakonem Joannitów lub Kawalerów Maltańskich, którzy przybyli na Maltę, gdy Karol V Habsburg powierzył im wyspę jako lenno. Nazwa miasta pochodzi od nazwiska  Jeana de la Vallette, Wielkiego Mistrza Zakonu Joannitów, który postanowił wznieść obroną twierdzę, chroniącą przed najazdem Turków. Budowniczym nowego miasta został papieski architekt Francesco Laparelli.
Budowę miasta rozpoczęto od wzniesienia w centrum kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Zwycięskiej. Potem powstały Domy Rycerzy Pałac Wielkich Mistrzów, konkatedra św. Jana i wiele innych kościołów, szpital, Pałac Sprawiedliwości,. Siedzibę zakonu otoczono licznymi bastionami, a od strony lądu głęboką fosą.
Valetta jest jedną z dwóch Europejskich Stolic Kultury 2018. Druga to Leeuwarden w Holandii, które zaprasza na inaugurację 26-28 stycznia.

Maltański program ESK na valletta2018.org.