fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Historia w ożywionych obrazach

materiały prasowe
Galeria Kordegarda zaprasza na wystawę „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach”, która zdradza kulisy powstawania niezwykłej serii filmów wyprodukowanych przez WFDiF.

Wystawa odkrywa tajniki produkcji filmowej – od momentu pracy nad scenariuszem, przez tworzenie zdjęć, po efekty specjalne. Widzowie mogą zobaczyć na wystawie kostiumy bohaterów, fotosy oraz werki z planu filmowego. Obejrzeć także można wybrane filmy oraz poczuć wyjątkową atmosferę na planie filmowym.

W Kordegardzie oglądamy zatem dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich oraz grafik, które przedstawiają wydarzenia i postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Dzięki wytężonej pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają między innymi Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski wkraczający do Kielc na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom Polskim.

W bohaterów historycznych wcielają się polscy aktorzy – Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner czy Marcin Hycnar. Scenografia i piękne kostiumy przenoszą widzów do przeszłości, dzięki czemu mogą bliżej przyjrzeć się jego bohaterom i poznać kontekst historyczny uwiecznionych wydarzeń. Każdej historii fabularnej towarzyszy komentarz narratora – Olgierda Łukaszewicza, który opowiada o historycznym tle zdarzeń przedstawionych w filmie.

Inspiracją dla każdego filmu było dzieło malarskie. Wśród pierwowzorów znalazły się obrazy Wojciecha Kossaka („Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794”, „Olszynka Grochowska” i „Emilia Plater w potyczce pod Szawłami”), Jana Matejki („Rejtan – Upadek Polski”), Jacka Malczewskiego („Wigilia na Syberii”), Maksymiliana Gierymskiego („Patrol powstańczy”), Artura Grottgera („Kucie kos”), Stanisława Masłowskiego („Wiosna roku 1905”), Horacego Verneta („Bitwa pod Somosierrą”) i Stanisłąwa Kaczora-Batowskiego („Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc w 1914”).

Forma wystawy pozwala w przystępny sposób zapoznać się z ważnymi postaciami z dziejów Polski oraz lepiej zrozumieć zagadnienia historyczne. Może być zatem doskonałym urozmaiceniem zajęć edukacyjnych.

Ekspozycji towarzyszyć będą specjalne pokazy VR, które pozwolą widzom przenieść się na plan jednego z filmów i z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej. Wystawę „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” oglądać można do 18 listopada w Galerii Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu 15/17 w Warszawie.

Więcej informacji na www.kordegarda.org

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA