fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Drogowskazy do nieba

materiały prasowe/przydroznekapliczki.pl
Przydrożne kapliczki są jak rozsypane paciorki wielkiego różańca. Ich urok, niepowtarzalny klimat możemy podziwiać na wystawie w galerii Muzeum Archidiecezji Warszawskiej usytuowanej obok katedry na Starym Mieście.

Zachwycają urodą, swojskością, a jednocześnie są wyznaniem wiary, świadectwem religijności. Zarówno te obrosłe już mchem, jak te wciąż odnawiane, porządkowane, przy których wciąż można znaleźć świeże kwiaty.

Prezentowane na wystawie prace są owocem otwartego konkursu fotograficznego, który ma dokumentować  kapliczki, krzyże przydrożne i figury świętych. Ksiądz biskup Michał Janocha przewodniczący konkursowego jury zauważył: – Spotykają nas na skrzyżowaniach, przy szosach, drogach i polnych ścieżkach. W miastach, miasteczkach i wioskach. W lasach, przy mostach i na górskich trasach. W podwórkach starych kamienic i na nowych osiedlach. Kamienne i drewniane, rzeźbione i malowane, opuszczone i zapomniane, albo nieustannie odnawiane, przybierane w kwiaty i kolorowe tasiemki. Kapliczki, przydrożne krzyże i figury. Swojskie, polskie, nasze. Wiarygodne, jak mało co na tym świecie. Pomniki wiary i świadkowie tradycji. Drogowskazy do nieba na ludzkich szlakach.

Pomysłodawczynią konkursu jest Marlena Wilbik, pisarka, animatorka kultury z Fundacji Chaber. – Wędrując po Polsce wiele razy zatrzymywał mnie urok wiejskich kapliczek spotykanych przy drogach, czy na ich rozstajach – mówi. – A także te podwórkowe, lub uliczne, naszych miast i miasteczek wielekroć emanowały siłą emocji i piękna. I tak powstał pomysł, a potem konkretny już projekt ogólnodostępnego konkursu o temacie polskie kapliczki.

Na uroczystym otwarciu wystawy  gospodarz Muzeum Archidiecezji. ks. Dr. Mirosław Nowak powiedział laureatom nagrodzonych prac: – Nie tylko w niebie, ale i na ziemi, i w wirtualnej przestrzeni, niech odbija się piękno i blask tych świętych „pamiątek” rozsianych po całej Polsce. I tych zabytkowych, i tych ludowych. Odnajdźmy je, zauważmy, sfotografujmy, poznajmy ich historię i… zgłośmy do konkursu! Niech wszystkie „świątki”, które odnajdziemy, uświęcają nie tylko przestrzeń wokół nas, ale i nas samych. Niech pomogą „odetchnąć” Bogiem!

Marek Steinborn, prezes Fundacji Chaber organizującej konkurs, wysoko ocenił poziom nadesłanych prac i zapowiedział, że wszystkie wyróżnione fotografie wydane zostaną w okolicznościowym albumie. Wyraził też nadzieję, że sam konkurs będzie imprezą cykliczną, a w przyszłości powstanie mapa rowerowa Polski szlakiem przydrożnych kapliczek.
Wystawa czynna jest do 26 listopada.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA