fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Hakerzy sparaliżowali Ukrainę

Fotolia
Wirus Petya.A zaatakował ukraińskie instytucje rządowe, banki oraz media. Uderzył też w Rosję.

Walczący z cyberprzestępczością wydział ukraińskiej policji twierdzi, że we wtorek ofiarami ataków hakerskich padły 22 instytucje.

Chodzi o wirus Petya.A, który jednocześnie zaatakował komputery Ministerstwa Infrastruktury, lotniska Boryspol, kijowskiego metra, korporacji rządowej Ukrtelekom (usługi telekomunikacyjne), głównego urzędu pocztowego Ukrpoczta, kolei państwowej, sieci komórkowych oraz dużych ukraińskich banków.

Wirus uderzył też w korporację medialną TPK Luks, do której należy telewizja 24 kanał oraz kilka rozgłośni radiowych i portali informacyjnych. Zablokowany został m.in. znany ukraiński portal Korrespondent.net. Ataków hakerów nie uniknęły również dwie największe ukraińskie spółki energetyczne – Kiewenergo i Ukrenergo.

Ukraińskie media podają, że wirus blokuje wszystkie dane na komputerze i pozostawia użytkownikowi instrukcję do przelewu 300 dolarów w bitcoinach. W przeciwnym wypadku hakerzy grożą całkowitym usunięciem danych.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy twierdzi, że atak hakerski został przeprowadzony z terytorium Rosji i że głównym celem był system bankowy Ukrainy.

Ale Petya.A zaatakował również największe rosyjskie korporacje wydobywające ropę – Rosneft i Baszneft. Wirus przedostał się w Rosji do komputerów Mondelez International (producent czekolad), Marsa oraz firmy kosmetycznej Nivea.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA