Na zaproszenie prezydenta Dudy niedługo złożę oficjalną wizytę w Polsce. Będzie to moja pierwsza podróż do Polski jako prezydenta Chin. Spodziewam się poważnych rozmów z prezydentem Dudą oraz innymi polskimi przywódcami poświęconych wzmacnianiu dwustronnych stosunków, pogłębianiu praktycznej strony współpracy i ulepszaniu działań pomiędzy Chinami a Polską w ważnych dziedzinach międzynarodowych oraz regionalnych.

Powinniśmy uzgodnić strategie rozwoju i wspólnie odkrywać nowe przestrzenie do wzrostu. Polska leży w sercu Europy. Jest także miejscem, w którym Szlak Bursztynowy styka się z Jedwabnym. Kilka chińskich pociągów przejeżdża przez Polskę w drodze do Europy lub bezpośrednio dociera do tego kraju. Na podstawie listu intencyjnego o wspólnym budowaniu inicjatywy „Jednego Pasa i Szlaku" podpisanego między naszymi rządami obie strony powinny przyspieszyć działania nad planami współpracy, zidentyfikować i przygotować obszary głównych projektów oraz pracować dla rychłych korzyści.

Europa Środkowo-Wschodnia ma największy potencjał wzrostu na całym kontynencie. Chiny łączą z krajami EŚW głębokie relacje pełne przyjaźni oraz szczerych chęci do dalszej współpracy gospodarczej. To znakomite źródło witalności oraz ogromny potencjał współdziałania między Chinami i krajami EŚW (inicjatywa 16+1). W ciągu ostatnich czterech lat, kierowana duchem wzajemnego szacunku, korzyści, otwartości i wyłączności współpraca w ramach inicjatywy 16+1 utrzymała swój potencjał, rozwinęła się i pogłębiła, stając się dojrzałą oraz gotową do zbierania plonów. Powinniśmy promować współpracę w ramach 16+1, wybiegając myślami naprzód oraz kierując się dobrem ludzi, by przyczyniać się w coraz większym stopniu do pomyślności Europy i wzrostu relacji chińsko-europejskich.

Powinniśmy pogłębiać współpracę i wspólnie działać na rzecz rozwoju gospodarki. Polska znajduje się na drodze reindustrializacji, równocześnie Chiny szukają wsparcia na arenie międzynarodowej, by zwiększyć możliwości produkcji. ChRL jest gotowa do wsparcia polskiego procesu modernizacji przemysłu poprzez wspólne działanie na rzecz rozwijania produkcji. Chiny chcą także współpracować mocniej w dziedzinach energetyki, infrastruktury, transportu i logistyki, komunikacji oraz lotnictwa, mając na celu ciągłe podnoszenie jakości i poziomu wzajemnych działań.