fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Wiceprezydent USA Joe Biden z wizytą w Serbii i Kosowie

AFP
Oczekuje się, że rozpoczynająca się w poniedziałek wizyta wiceprezydenta USA Joe Bidena w Serbii i Kosowie, przełamie trwający impas w dialogu między tymi dwoma krajami.
Zgodnie z umową wynegocjowaną w Brukseli w sierpniu 2015 roku, Belgrad i Prisztina uzgodniły utworzenie autonomicznego Stowarzyszenia Gmin Serbskich w Kosowie. Jednak zapisy umowy nie zostały wdrożone.
To nie jedyny problem, który na pewno znajdzie się w agendzie zaplanowanych spotkań.
 
Na początku sierpnia Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii (MTKJ) wezwał władze w Belgradzie do powrotu na drogę współpracy i wydania trzech członków Serbskiej Partii Radykalnej. Vjerica Radeta, Petar Jojic i Jovo Ostojic mieli zastraszyć świadków zeznających w procesie przewodniczącego SRS Vojislava Szeszelja, sądzonego wówczas za udział w zbrodniach wojennych. Belgrad nie tylko opóźniał zatrzymanie wskazanej przez MTKJ trójki, ale również nie reagował w sprawie odesłania Szeszelja.
 
Otwierając kilka tygodni temu dwa nowe rozdziały w negocjacjach akcesyjnych z Serbią, Unia Europejska postawiła przed Belgradem właśnie zadanie poprawy relacji z Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii oraz współpracy z Chorwacją w kwestiach dotyczących zbrodni wojennych.
 
Warto także zwrócić uwagę na problemy graniczne obu państw. Z przemytem ludzi, handlem bronią i narkotykami na linii oddzielającej Serbię i Kosowo zmagają się m.in. polskie patrole XXXIV zmiany PKW KFOR.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA