fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Światowy Dzień Wazektomii

Zabieg wazektomii na Bali
AFP
Dziś w 25 krajach 750 lekarzy wykona ponad 3 tysiące zabiegów wazektomii - podwiązania nasieniowodów. Organizatorzy Światowego Dnia Wazektomii zachęcają do tego zabiegu w ramach odpowiedzialnego planowania rodziny.

Wazektomia to chirurgiczne podwiązywanie nasieniowiodów. Prowadzi do odwracalnej bezpłodności, nie wpływa na popęd seksualny i potencję. Traktowana jako metoda sterowania płodnością.

Inicjatorem ustanowienia Światowego Dnia Wazektomii jest doktor Doug Stein z Florydy, który ma na swoim koncie ponad 30 tysięcy takich zabiegów i jest orędownikiem wazektomii jako metody planowania rodziny. Twierdzi, że zabieg ten przynosi pozytywne efekty dla mężczyzn, ich rodzin i społeczeństw.

- Wazektomia jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć tyle dzieci, ile chcą - twierdzi Stein.

Dzisiejsze zabiegi mają być przeprowadzone bezpłatnie lub po obniżonych cenach.

Raport dotyczący skutków wazektomii miał zostać przedstawiony na międzynarodowej konferencji dotyczącej planowania rodziny, zaplanowanej na dziś na Bali. Została jednak przełożona ze względu na zamknięcie lotniska na wyspie - wulkaniczny pył uniemożliwia loty.

Raport zostanie dziś opublikowany poza konferencją. Według jego autorów, wazektomia zyskuje zwolenników w krajach muzułmańskich, tym bardziej, że coraz więcej islamskich kleryków nie widzi przeciwwskazań religijnych. Początkowo zabiegi te były najczęściej przeprowadzane w Azji, jednak obecnie są już popularne w innych regionach świata, choć  wazektomia wciąż obarczona jest mitem, że zagraża potencji mężczyzny i wpływa negatywnie na życie seksualne.

Według naukowców, 4 ma 10 ciąż na świecie to ciąże nieplanowane. Raport wskazuje, że w ostatnich latach w najuboższych krajach wzrosła liczba kobiet, które mają dostęp do antykoncepcji - jest ich obecnie 24 miliony więcej, ale to wciąż o 10 milionów mniej niż zakładano. Dlatego wazektomia jest polecana jako jedna z najprostszych i najskuteczniejszych metod zapobiegania nieplanowanym ciążom, zwłaszcza w biednych społeczeństwach.

 

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA