fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Szczodry jak koncern miedziowy

Do Fundacji KGHM wpłynęło 3134 wnioski o wsparcie
materiały prasowe
KGHM w minionym roku przekazał najwięcej środków na cele społeczne spośród wszystkich firm: aż 17 mln zł.

Miedziowy koncern został zwycięzcą tegorocznego konkursu „Liderzy filantropii 2015" organizowanego przez Forum Darczyńców w Polsce. Fundacja KGHM Polska Miedź działa od 2003 r. (od 2006 r. jest organizacją pożytku publicznego, zbiera także datki w ramach 1 proc. podatku). W ciągu pierwszych dziesięciu lat koncern przekazał 100 mln zł na 2 tys. projektów, wsparcia udzielono blisko 7 tys. osób.

Fundacja KGHM pomaga instytucjom i osobom fizycznym. Osoby fizyczne mogą uzyskać wsparcie w zakresie ochrony zdrowia, a instytucje w realizacji inicjatyw, projektów i przedsięwzięć w czterech obszarach: zdrowie, sport, nauka i kultura. Fundacja prowadzi długofalowe programy m.in. ze szkolenia z pierwszej pomocy dla gimnazjalistów, dofinansowania piłki nożnej dla dzieci i ratowania zabytków.

– KGHM jest firmą wrażliwą na potrzeby otoczenia, systematycznie dzielącą się wypracowanymi zyskami z lokalną społecznością – podkreśla Krzysztof Kułacz, dyrektor biura fundacji KGHM.

Spółka KGHM systematycznie zwiększa fundusze na realizację zadań fundacji: w 2010 roku było to 12,5 mln zł, w 2011 – 15 mln zł, w 2012 – 22 mln zł, w 2013 – 16,5 mln, a w 2014 – 17 mln zł. W tym roku Fundacja KGHM Polska Miedź pobije ubiegłoroczny rekord – przekazała już 21 mln zł darowizn, m.in. 150 tys. zł na prace renowacyjne średniowieczno-renesansowego zamku Na Wodzie w Wojnowicach, ponad 82 tys. zł na dofinansowanie produkcji filmu dokumentalnego „Chile – śladami Ignacego Domeyki" w wersji językowej polskiej, angielskiej i hiszpańskiej, oraz 200 tys. zł na zakup aparatury medycznej dla oddziału neurochirurgicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Potrzeby są ogromne – w tym roku złożono 1688 wniosków z instytucji i 1446 od osób fizycznych.

– Coraz więcej firm prowadzi programy filantropijne w sposób długofalowy, strategiczny, przejrzysty, przestrzegając wysokich standardów. Takie firmy pragniemy nagradzać w konkursie „Liderzy filantropii" – mówi Ewa Krupa, przewodnicząca zarządu Forum Darczyńców w Polsce.

Z wyliczeń Forum Darczyńców wynika, że liderzy filantropii 2015 (w tym KGHM) przekazali w 2014 roku na cele społeczne łącznie 64 507 171 zł – to więcej niż kwota 60 mln zł, którą dysponowało w 2014 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu FIO (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, z którego w trybie konkursowym finansowane są inicjatywy społeczne).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA