fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Na świecie brakuje gazu do baloników. Ceny szybują

Niedługo może zabraknąć helu do baloników
Bloomberg
Globalny niedobór gazu helu powoduje, ze jego ceny gwałtownie rosną. I jest to zła wiadomość nie tylko dla dzieci uwielbiających kolorowe, unoszące się balony, ale przede wszystkim dla przemysłu i medycyny.

Hel, który jest niezwykle rzadkim gazem, który trudno znaleźć, wydobyć  oraz przechowywać, jest wykorzystywany przede wszystkim w medycynie, na przykład podczas rezonansu magnetycznego, może być używany do wentylacji mechanicznej pacjentów z ciężką obturacją oskrzeli oraz jako gaz napędowy w balonach do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej, zabiegu stosowanego przy niewydolności krążeniowej.

Jest także wykorzystywany w nauce - na przykład w Wielkim Zderzaczu Hadronów, do wypełniania statków powietrznych lżejszych od powietrza, czyli balonów i sterowców, a także do chłodzenia tam, gdzie potrzebne są ekstremalnie niskie temperatury, m.in. do chłodzenia nadprzewodników. Jest też składnikiem mieszanki do oddychania dla nurków.

Ceny helu drastycznie rosną

Ceny helu od ponad roku wyraźnie rosną. Brytyjska BBC informuje, że tylko w tym roku ceny helu podnoszono już trzy razy o 8-10 proc. Jednak zdaniem ekspertów cena helu wzrosła od 50 do 100 proc. W 2018 roku podczas jednej aukcji gazu w USA, cena była wyższa o 135 proc. od tej z roku 2017.

Ceny helu nie są jednolite i nie ma jednego rynku handlu tym gazem, stąd rozbieżności w wycenach. Odbiorcy gazu są jednak zgodni: ceny rosną i to znacznie.

Hel jest niezbędny do funkcjonowania rezonansu magnetycznego
Bloomberg

Jedną z przyczyn wzrostu cen helu jest robienie zapasów gazu przez przemysł, który.... robi zapasy, ponieważ boi się wzrostu cen - informuje BBC.

Główne źródła helu znajdują się w USA i  Katarze, ale ich zasoby powoli się kończą.Także samo przechowywanie helu, który szybko się ulatnia, nie jest proste. Gaz jest przechowywany w postaci cieczy. Największe jego zapasy są w Stanach Zjednoczonych w Narodowej Rezerwie Helu w Amarillo w Teksasie. Hel jest sprężany na powierzchni i przechowywany w warstwie skał dolomitowych, ponad 900 metrów pod ziemią. Całość przykrywa gruba warstwa soli, która ma zapobiec ogrzaniu helu i ulotnieniu się go poza ziemska atmosferę.

Amerykanie ostatni raz sprzedali część rezerwy w 2013 roku. Następna aukcja odbędzie się najwcześniej w 2021 roku - informuje BBC.

Efekt jest taki, że cena 10 standardowej wielkości balonów wypełnionych ciepłym powietrzem to 6,49 funta, a koszt takiej samej ilości balonów wypełnionych helem to już 69 funtów - wynika z danych firmy Balloons of London.

Gdzie znaleźć hel

Hel - gaz o bardzo niskiej gęstości, bezbarwny, bezwonny, nietoksyczny i niepalny -jest po wodorze drugim najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem chemicznym we wszechświecie, jednak na Ziemi występuje wyłącznie w śladowych ilościach. Występuje głównie w atmosferze, a w  litosferze hel występuje w niektórych złożach gazu ziemnego.

Większość helu pozyskuje się podczas wydobycia gazu ziemnego - jest to produkt uboczny. Poza tym hel można pozyskać poprzez przeróbkę skroplonego powietrza metodą destylacji frakcjonowanej. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo posiada jedyną na terytorium Unii Europejskiej instalację do pozyskiwania helu. Stanowi ona część odazotowni gazu ziemnego w Odolanowie. Część surowca pozyskiwana jest także w odazotowni w okolicach Grodziska Wielkopolskiego oraz w instalacji membranowej przy kopalni Kościan-Brońsko.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA