Bayer chce umorzenia wyroku za Roundup

Bayer wystąpił do sądu w USA o uchylenie decyzji ławy przysięgłych, która w maju skazała go jako właściciela firmy Monsanto na zapłacenie ponad 2 mld dolarów małżeństwu w Stanach, które twierdzi, że środek chwastobójczy wywołał u nich raka.

Publikacja: 19.06.2019 13:34

Bayer chce umorzenia wyroku za Roundup

Foto: Bloomberg

W dokumentach złożonych w sądzie II instancji w Alameda koło Oakland Bayer stwierdził, że „celem procesu nie było ustalenie prawdy na podstawie stanu wiedzy naukowej, związku przyczynowego i przestrzegania zobowiązań prawnych, ale oszkalowanie Monsanto w abstrakcyjny sposób”. Niemiecka firma wystąpiła do sędziego Winifreda Smitha, który przewodniczy procesowi, aby odrzucił decyzję ławy przysięgłych i wydał orzeczenie na jej korzyść albo polecił przeprowadzenie nowego procesu. 

Bayer kupił Monsanto w 2019 r. za 63 mld dolarów i od tamtej pory ma w Stanach ponad 13 400 pozwów za skutki stosowania środka chwastobójczego Roundup. Niemiecki gigant chemiczno-farmaceutyczny zaprzecza, by Roundup i jego aktywny czynnik, glifozat, były rakotwórcze opierając się na dziesiątkach lat opracowań naukowych i zezwoleniach od organów nadzoru rynku, które dowodzą nieszkodliwości tego preparatu na zdrowie człowieka.

W maju ława przysięgłych sądu w Oakland uznała Bayera za odpowiedzialnego wywołania chłoniaka u małżeństwa Alvy i Alberty Pilliod. Członkowie ławy polecili wypłacenie 18 mln dolarów odszkodowania i miliarda dolarów kary mężczyźnie i 37 mln odszkodowania i miliarda kary jego żonie. Bayer uznał kary za nadmierne i niezgodne z konstytucją, wystąpił do sędziego o ich anulowanie albo o znaczne zmniejszenie.

Bayer przegrał dotąd pierwsze trzy procesy, wszystkie w Kalifornii, dotyczące Roundupa, na czym stracił dużo wartości giełdowej, która wynosi obecnie niecałe 50 mld euro — pisze Reuter.

Kosztowny interes z glifozatem

Kilka dni wcześniej Bayer chcąc poprawić swój wizerunek zapowiedział zainwestowanie 5 mld euro w prace nad nowymi preparatami chwastobójczymi i zmniejszenie o 30 proc. do 2030 r. ich wpływu na środowisko naturalne.. Gigant z Leverkusen obiecał większą przejrzystość zwłaszcza w związku z procedurą odnawiania licencji na glifozat w Unii Europejskiej; dokumenty w tej sprawie musza być złożone przed końcem 2019 r. 

„Słuchaliśmy, wyciągnęliśmy nauczkę” — stwierdziła firma w swym portalu ogłaszając kampanie informacyjną mającą pokazać nowe oblicze.


Rzecznik Bayera, Tino Andresen wyjaśnił jednak, że obiecane 5 mld euro w ciągu 10 lat to nie jest nowa suma, bo stanowi część obecnego rocznego budżetu 2,5 mld euro , jakie firma przeznacza na prace badawczo-rozwojowe nad środkami fitosanitarnymi — informuje „Le Journal de l'economie”.

Biznes
Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę. Chiński partner może porzucić projekt
Biznes
Skarbówka ściągnęła z TVN wysoką karę KRRiT za reporaż o Karolu Wojtyle
Biznes
Sieci 5G w Polsce zrównały zasięg
Biznes
System kaucyjny zbudują sprytni, a nie duzi, gracze
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biznes
Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia