fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Muzyka, której słuchamy zdradza nasz charakter?

Fotorzepa/ Krzysztof Skłodowski
Ekstrawertyzm, poziom empatii, skłonność do analizowania rzeczywistości i inne cechy charakteru znajdują odbicie w gustach muzycznych.

Muzyka jest istotnym elementem codziennego życia. Bardzo szybko rozpoznajemy, które melodie nam się podobają, a które nie. Podczas przeglądania plików muzycznych na smartfonie wystarczy kilka sekund, aby zdecydować, czy chcemy zatrzymać się na danym utworze, czy przejść do następnego. Jednak nadal niewiele wiemy, co decyduje o naszym guście.

Badacze w ciągu ostatniej dekady twierdzili, że preferencje muzyczne odzwierciedlają wyraźne cechy, takie jak wiek i osobowość. Na przykład ludzie, którzy są otwarci na nowe doświadczenia, preferują muzykę z gatunków bluesowych, jazzowych, klasycznych i etno, a ekstrawertycy i osoby z natury zgodne od popu wolą muzykę filmową, elektroniczną, taneczną soul, funk.

Zespół psychologów z Uniwersytetu w Cambridge pod kierownictwem dr. Davida Greenberga przyjrzał się, w jaki sposób nasz styl poznawczy, czyli sposób, w jaki myślimy, wpływa na preferencje muzyczne. Najpierw zbadano uczestników pod kątem ich predyspozycji charakterologicznych. Podzielono ich na tych, którzy wysoko cenią empatię (umiejętność rozpoznawania i reagowania na myśli i uczucia innych) lub „systematyzację" (zainteresowanie zrozumieniem zasad i konstrukcji – na przykład budowa silnika samochodowego lub reguł leżących u podstaw takich zjawisk, jak pogoda czy muzyka).

Naukowcy przeprowadzili wiele badań z udziałem ponad 4000 uczestników, których rekrutowano głównie za pośrednictwem facebookowej aplikacji myPersonality. Badani wypełniali opracowane przez psychologów kwestionariusze, a wyniki mogli umieścić na swoich profilach tak, aby inni użytkownicy mogli je zobaczyć.

W późniejszym czasie zostali poproszeni o wysłuchanie i ocenę 50 utworów muzycznych. Naukowcy wykorzystali biblioteki przykładów z 26 gatunków i podgatunków, aby zminimalizować szanse, że uczestnicy będą mieli jakiekolwiek osobiste lub kulturowe powiązania z muzyką.

Osoby, które wykazały w testach psychologicznych wysoki poziom empatii, preferowały muzykę łagodną – rhythm & blues, soft rock, a także country, folk i poezję śpiewaną oraz muzykę współczesną – elektroniczną, latino, acid jazz i pop. Nie lubili intensywnych bodźców, takich jak punk czy heavy metal.

Badani, którzy osiągnęli wysokie wyniki w zakresie systematyzacji, faworyzowali mocną muzykę i nie lubili łagodnych, klasycznych stylów.Rezultaty okazały się spójne nawet w obrębie określonych gatunków: empatyczni preferowali łagodny jazz, podczas gdy przeciwna grupa wolała jego intensywną i awangardową wersję.

Naukowcy w pogłębionej analizie wyników stwierdzili, że ci, którzy osiągnęli wysoki wynik w badaniu empatii, preferowali muzykę o niewielkiej energii (delikatne, refleksyjne, zmysłowe i ciepłe elementy) lub negatywne emocje (smutne i przygnębiające) albo głęboko emocjonalne (poetyckie, relaksujące i przemyślane). Osoby ze skłonnością do systematyzowania woleli muzykę silną, ekscytujące utwory, a także pozytywne emocje – animowane i zabawne akcenty.

Prowadzący badania David Greenberg, który jest także saksofonistą jazzowym, twierdzi, że te wyniki mogą mieć wpływ na przemysł muzyczny. – Inwestuje się dużo środków w poszukiwanie muzyki, której chcemy słuchać. Robią to m.in. Spotify i Apple Music. Znając indywidualny styl myślenia klientów, można przedstawiać im w przyszłości konkretne i spersonalizowane propozycje muzyczne.

– To badanie pokazuje, że muzyka jest dla człowieka lustrem samego siebie – twierdzi jeden z autorów badania, dr Jason Rentfrow. – Wyraża to, kim jesteśmy emocjonalnie, społecznie i poznawczo.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA