fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Po antyrasistowskich protestach w Belgii usunięto pomnik króla Leopolda II

AFP
W Antwerpii rozebrano pomnik króla Leopolda II. Kilka dni temu posąg został oblany farbą przez uczestników antyrasistowskiej demonstracji.

Posągi króla Leopolda II od dawna były celem działaczy ze względu na jego brutalne rządy w belgijskich koloniach środkowoafrykańskich.

Po śmierci George'a Floyda w Minneapolis na całym świecie na ulice wyszli demonstranci, aby protestować przeciwko rasizmowi. 

- W zeszłym tygodniu pomnik został poważnie zniszczony i musi zostać odrestaurowany przez muzeum w Middelheim - powiedział Johan Vermant, rzecznik burmistrza Antwerpii Barta de Wevera.

Czytaj także: Belgijska walka z pomnikami

Dodał, że pomnik prawdopodobnie nie wróci na swoje miejsce. Vermant poinformował, że posąg może uzupełnić kolekcję muzeum.

W Stanach Zjednoczonych demontowane są pomniki przywódców wojny secesyjnej związanych z obroną niewolnictwa przez Konfederację.

W Wielkiej Brytanii demonstranci zrzucili posąg handlarza niewolnikami Edwarda Colstona.

Leopold II był królem Belgii w latach 1865-1909. Po jego śmierci w kraju postawiono mu kilka pomników. Znacznie bardziej kontrowersyjny jest jego udział w koloniach afrykańskich w Belgii, gdzie kierował i eksploatował ówczesne "Wolne Państwo Kongo". 

W tym czasie miliony Kongijczyków zginęło lub zostało okaleczonych pracując na plantacjach kauczuku i w wyprawach wojskowych, które zapewniły królowi ogromną fortunę.

64 tysiące osób podpisało petycję w sprawie usunięcia pomnika Leopolda II z Brukseli. 

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA