fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Od Wszechświata do TikToka

materiały prasowe
Na YouTube ruszają dwie serie ciekawych wiosennych wykładów i spotkań.

Gdyński Konsulat Kultury po sukcesie on-line debaty „O wolności…”  z udziałem prof. Normana Daviesa, ks. prof. Michała Hellera i prof. Szewacha Weissa, tym razem uruchamia na swoim YouTube indywidualne spotkania z każdym z nich osobno. Choć w rzeczywistości odbyły się one przed dwoma laty, to teraz mają swoje wirtualne premiery i każdy może ich wysłuchania. Warto skorzystać!  

6 kwietnia, czyli już dziś, o godz. 20.00 startuje wykład „Człowiek wobec Wszechświata". Rąbka tajemnicy i sensu naszego istnienia w ogromie i bezmiarze kosmosu uchyla w nim ks. prof. Michał Heller, światowej sławy matematyk i fizyk, teolog i filozof i kosmolog

7 kwietnia o godz. 20 polecamy rozmowę z prof. Normanem Daviesem, zatytułowaną tak, jak jego książka „Na krańce świata. Podróż historyka przez historię”, w której opisał swoją podróż  dookoła globu. To zarazem wielka podróż intelektualna, m.in. do Indii, Malezji, Singapuru, Australii, Nowej Zelandii, USA i przez Europę. O tej książce mówi się, że to najbardziej podróżnicza spośród książek historycznych i najbardziej historyczna spośród podróżniczych”.

A 8 kwietnia o godz. 20  będzie można posłuchać - rozmowy z prof. Szewachem Weissem, byłym  ambasadorem Izraela w Polsce i autorem książki „Moja Polska", który wyjaśnia, dlaczego mówi, że „gdy przyjeżdża do Polski, czuje się jak w domu”.  

Dialog generacji, czyli boomersi i zetki

Z kolei Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny (FINA) inicjuje wykłady „OK Boomer. Media, popkultura i świat młodzieży” na temat popkultury, mediów, zmian generacyjnych, adresowane do dorosłych i młodzieży. Empatyczna perspektywa ma pomóc obu stronom w porozumieniu. 

- Jeżeli potraktujemy serio obecne w dyskursie medialnym narracje dotyczące generacji Z, możemy dojść do przekonania, że różni się ona diametralnie od wszystkich wcześniejszych pokoleń. W stwierdzeniu tym jest oczywiście ziarno prawdy. Zmiany technologiczne, społeczne czy obyczajowe, a także ich szybsze niż kiedykolwiek przedtem tempo, w istotny sposób wpływają na kształt codzienności i funkcjonowanie współczesnej młodzieży.   – zauważają  inicjatorzy wykładów. I deklarują: -  Podczas naszych spotkań postaramy się jednak przyjąć nieco inną perspektywę. Co się wydarzy, jeśli zapomnimy na chwilę o odmienności doświadczeń i środków wyrazu? Czy może, spoza nieporozumień i barier komunikacyjnych, wyłonią się też zaskakujące podobieństwa emocji, potrzeb i przeżyć?

Pierwszy wykład „Poza stereotypy. Wokół generacji Z” startuje we wtorek 7 kwietnia o godz. 18-19. Kim są tzw. zetki, postara się wyjaśnić kulturoznawca  i filmoznawca dr Karol Jachymek, wychodząc poza obiegowe przekonania. Ten wykład i następne będą dostępne na platformie Youtube FINA.

Więcej informacji o wykładach znaleźć można TUTAJ

16 kwietnia o godz. 18 następny wykład: „Po(d)łączeni! O praktykach medialnych współczesnej młodzieży” Tym razem Karol Jachymek  będzie analizował kwestie, czy młodzi wpatrzeni w ekrany swoich smartfonów rzeczywiście tacą  czas, jak często wydaje się rodzicom. Co wówczas oglądają? Czym się zajmują? Z kim rozmawiają?  To także będzie okazja do przyjrzenia się najbardziej popularnym stronom, prześmiewczym memom, chętnie subskrybowanych kanałom..

Trzeci wykład „TikTok i okolice, czyli kto jest kim w social mediach?” – 27 kwietnia o godz. 18  Dowiemy się z niego, jaką rolę w życiu młodych  pełnią szeroko rozumiane social media, takie jak Snapchat, Instagram czy YouTube. W centrum uwagi znajdzie się także TikTok. To szansa poznania  najbardziej popularnych trendów i najchętniej oglądanych twórców, stosujących różne strategie do budowania rzeczywistych karier.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA