fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Wirtualny weekend: Stuhr, Kieślowski, aktorskie albumy

materiały prasowe
27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru polecamy przede wszystkim spektakle, ale nie tylko…

Różnorodnych i ciekawych propozycji kulturalnych w sieci naprawdę jest dużo.

Święto teatru na całym świecie liczy już prawie 60 lat, dokładnie zaczęliśmy je obchodzić w 1961 roku. Wielkie kreacje zawsze przyciągają, wiec może mielibyście ochotę na „Rewizora”?  Ta sztuka Gogola, celna satyra na ludzkie wady, nie traci na aktualności, więc nieustanie można powtarzać finałową kwestię „Z czego się śmiejecie? Z siebie samych się śmiejecie.” 

Jerzy Stuhr – reżyser spektaklu znakomicie wydobywa satyryczną wymowę utworu. Stuhr zarazem jest odtwórcą roli Horodniczego, głównego przedstawiciela władz miasta na prowincji XIX-wiecznej cesarskiej Rosji. Przeciek o nadchodzącej inspekcji ze stolicy wzbudza strach w skorumpowanej lokalnej władzy. Inscenizacja Stuhra z 2014 roku przenosi akcję w czasy współczesne, więc można ją odczytać jako zjadliwą satyrę na układy i  biurokrację, którą każdy zna z własnego doświadczenia. W roli Chlestakowa, rzekomego Rewizora, cynicznie czerpiącego korzyści z tej sytuacji, zobaczymy debiutujący wówczas na ekranie Adama Serowańca.

„Rewizor” do oglądania w Ninatece. Na tej  samej stronie znajdziecie także mnóstwo innych wybitnych spektakli, dostępnych o dowolnej porze.

A na niepowtarzalny wieczór teatralny on-line tylko dziś o godz. 20 zaprasza Gdyńskie Centrum Kultury i Konsulat Kultury na kanale YouTube. Jedynie dziś można tu obejrzeć „Zacznijmy jeszcze raz” Aleksandry Wolf w reżyserii Tomasza Sapryka, spektakl wyróżniony Nagrodą Publiczności na 11. Katowickim Karnawale Komedii w 2018 roku. W iskrzącej humorem  sztuce spotykają się: Ona – terapeutka uzdrawiająca związki małżeńskie i On – pacjent rujnujący związek małżeński. W komediowej pokerowej grze przekonują, że warto pokonać narcyzm i walczyć o kogoś, kto nas kocha… Ola Wolf  - autorka tekstów do telewizyjnego kabaretu Rozmowy w Tłoku z programu „Szymon Majewski Show” – napisała tę historię specjalnie dla  aktorskiego duetu -  Tomasza Sapryka i Aldony Jankowskiej.

Aktorskie albumy

Warto także zajrzeć do niezwykłych wirtualnych albumów z serii „Aktorzy o sobie” w serwisie Fototeka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, pełnym wspomnień i relacji o wyjątkowych rolach filmowych oraz anegdot, wzbogaconych unikatowymi zdjęciami. Pełno gwiazd, m.in. Zbigniew Cybulski, Emil Karewicz, Franciszek Pieczka, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Tadeusz Łomnicki, Elżbieta Czyżewska, Andrzej Łapicki, Danuta Szaflarska, Roman Wilhelmi, Małgorzata Braunek. Możemy tu poznać wiele ciekawych historii, np. że pierwotnym kandydatem do roli Faraona w filmie Jerzego Kawalerowicza nie był Jerzy Zeknik, a Włodzimierz Preiss.

Cała Fototeka zwiera ponad 250 tysięcy zdjęć do filmów od lat międzywojennych do 1989 roku. Autorami wielu z nich są znani filmowi fotoreporterzy. Zdjęcia pochodzą z filmów m.in.: Stanisława Różewicza, Tadeusza Chmielewskiego, Wojciecha Jerzego Hasa, Andrzeja Wajdy, Janusza Morgensterna, Andrzeja Munka, Jerzego Kawalerowicza. Są również niewykorzystane sceny, np.  do filmów Wajdy: „Niewinni czarodzieje”,  „Ziemia obiecana” „Wesele”.

Śladami Kieślowskiego w „Dekalogu”

Marzy wam się spacer? Poszukajcie wirtualnego spacerownika „Mapa Dekalogu”, pokazujący miejsca w Warszawie, gdzie Krzysztof Kieślowski  kręcił „Dekalog”.

Serwis zrealizowany został przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny, a opiera się na autorskim pomyśle reżyserki Natalii Korynckiej-Gruz. 

Osiedle Inflancka oraz osiedle Służew nad Dolinką można rozpoznać w filmowych osiedlach z wielkiej płyty w kilku odcinkach „Dekalogu”. Ale nieraz kręcenie tych scen było o wiele bardziej skomplikowane. Gdy w Dekalogu 6 zakochany Tomek (Olaf Lubaszenko) podglądał przez lunetę Magdę (Grażyna Szapołowska) w sąsiednim bloku, to na ekranowy obraz tych mieszkań złożyło się aż siedemnaście różnych wnętrz!  

Dowiadujemy się tego z komentarzy filmoznawcy prof. Mikołaja Jazdona. A obok opisów znajdujemy zdjęcia omawianych miejsc, wykonane przez Piotra Jaxę. Każdą lokalizację możemy też porównać z odpowiednim fragmentem filmowym lub drukowanym kawałkiem scenariusza. A mapa pozwala dokładnie zlokalizować miejsce. Fantastyczna strona! 

W podobny sposób pozwala przejść śladami Kieślowskiego po jeszcze wielu innych miejscach, grających w „Dekalogu”, m.in. Plac Zamkowy, Plac Trzech Krzyży, Lotnisko Chopina.

Na wykład do Muzeum Narodowego

A może skusicie się na wykład w Muzeum Narodowym w Warszawie. W realu z powodu koronawirusa zgromadzenia są zakazane, ale wirtualnie jest bardzo duży wybór zarejestrowanych wcześniej spotkań. Polecam m.in. ilustrowany wykład dr. hab. Jakuba Adamskiego z Instytutu Historii Sztuki UW o przemianach katedry Notre Dame w Paryżu od XII do XXI wieku.

I jeszcze coś extra dla chcących podszkolić znajomość języków obcych. Goethe-Institut w Warszawie zaprasza na darmowe lekcje języka niemieckiego online. Lekcje „10 minut z niemieckim“ odbywają się w każdy piątek, poniedziałek i środę o 10.30 przez Adobe Connect.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA