fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Po 30 latach groźna choroba zakaźna zabija w Grecji

stock.adobe.com
Ośmioletnie dziecko, prawdopodobnie nieszczepione, zmarło w Grecji z powodu błonicy. To pierwszy śmiertelny przypadek tej choroby u dziecka w tym kraju od 30 lat.

Dziecko trafiło do szpitala w ciężkim stanie, lekarzom nie udało się go uratować.

Cytowany przez Euractiv dyrektor szpitala pediatrycznego Manolis Papasavvas powiedział, że prawdopodobnie dziecko nie otrzymało obowiązkowej szczepionki, chroniącej przed błonicą. Sprawę bada greckie ministerstwo zdrowia.

Jak podał grecki portal Ethnos.gr, ostatni przypadek śmierci dziecka z powodu błonicy zanotowano w Grecji 30 lat temu.

Na początku listopada BBC informowało o dwóch przypadkach błonicy w Szkocji.

Błonica to choroba zakaźna, przenoszona głównie drogą kropelkową. Jej objawy to m.in. gorączka, trudności z przełykaniem, ból gardła i obrzmienie węzłów chłonnych. W ciężkiej postaci powiększenie węzłów chłonnych jest znaczne, zmienia się wygląd szyi (tzw. szyja Nerona). W związku z zatruciem organizmu tętno osoby chorej jest szybkie, występują także zaburzenia pracy serca. Może dojść także do paraliżu. W Polsce szczepienia przeciw błonicy są obowiązkowe.

W ostatnich latach w Europie notowany jest wzrost liczby zachorowań na choroby zakaźne, co łączone jest ze wzrostem popularności ruchów antyszczepionkowych.

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia opublikowanych w sierpniu, w pierwszej połowie roku w 48 państwach Europy zanotowano prawie 90 tys. przypadków odry - ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie w poprzednim roku i więcej niż w całym 2018 r.

Źródło: Euractiv
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA